Jünger, Ernst
Politické eseje 1919-1933

recenze beletrie zahraniční

Politolog Sven Olaf Berggötz vydal, s vlastním komentářem, politické eseje Ernsta Jüngera z let 1919 až 1933. Jedná se celkem o 145 Jüngerových článků, které vyšly v časopisech a sbírkách esejů, mezi nimi jsou některé dosud nezveřejněné texty a recenze.

Ernst Jünger: Politische Publizistik 1919-1933 (Politické eseje 1919-1933), vydal Sven Olaf Berggötz, Klett-Cotta Verlag, Stuttgart 2001

Politolog Sven Olaf Berggötz vydal, s vlastním komentářem, politické eseje Ernsta Jüngera z let 1919 až 1933. Jedná se celkem o 145 Jüngerových článků, které vyšly v časopisech a sbírkách esejů, mezi nimi jsou některé dosud nezveřejněné texty a recenze. 14 let Výmarské republiky bylo pro Jüngerův myšlenkový vývoj rozhodující: mladý publicista ve svých provokativních esejích nemilosrdně pranýřuje politické a společenské nešvary a rozvíjí radikální alternativu "národního, sociálního a autoritativně rozděleného státu". Jünger (1895-1998) se brzy stal hlavou tehdejší intelektuální pravicové scény. Jüngerova politická publicistika nesměla být za jeho života zařazena do souborného díla, nynější svazek je tedy jeho dodatečným doplněním. Kromě toho nedávno vyšla Jüngerova monografie od Steffena Martuse, která řadí jeho dílo do kontextu publicistiky Výmarské republiky a nachází pojítka k národnímu socialismu. Jakkoli jsou Jüngerovy politické články z politologického a kulturního hlediska zajímavé, lze je "těžko omluvit". Jejich styl, jazykové násilí a ideologická posedlost ladila svého času čtenáře na nacistickou politiku. Jüngerovo souborné dílo podle německých recenzentů "odhaluje ducha, z kterého těžili nacisté při svém zničujícím díle".
Veronika Jičínská, 2002

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 193 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

59%čtenáři

zhlédnuto 3373x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce