Kenzaburó Óe

Kenzaburó Óe

portrét beletrie zahraniční

Óe Kenzaburó (1935) je právem považován za prvního skutečně moderního japonského spisovatele.

Óe Kenzaburó

Óe Kenzaburó (1935) je právem považován za prvního skutečně moderního japonského spisovatele. Dosáhl toho, co jeho o deset let starší, talentovaný a literárně plodný současník, Jukio Mišima (1925 - 1972), nebyl schopen dokázat - osvobodit japonskou literaturu z její zakořeněné tradice a posunout ji do hlavního proudu světové literatury. Vliv na jeho spisovatelskou tvorbu měli spíše západní než japonští autoři. Jean-Paul Sartre, Henry Miller, Norman Mailer patří k nejhlavnějším a jak sám Óe několikrát přiznal, jeho nejoblíbenější knihou je Twainův Huckleberry Finn.

Óe prožil své dětství na ostrově Šikoku, místě lesy odříznutém od ostatního civilizovaného Japonska, kde venkovské tradice a válečná propaganda dosahovaly na počátku 40.let vrcholu. Díla z počátku jeho tvorby jsou považována za klasickou ilustraci diziluze japonského národa, která se dostavila po konci druhé světové války. Jeho hrdinové jsou vyhnáni z jistoty dětství do světa, který nemá žádnou souvislost s jejich minulostí.

V roce 1963 přichází na svět postižený syn Hikari a Óeho tvorba nabírá nový kurz. Počínaje románem Kodžintekina taiken ("Osobní zkušenost", 1964) následuje série knih s tématikou vztahu otce a syna.
V roce 1994 dostavá Óe Nobelovu cenu za literaturu. Přijímá tuto skutečnost jako mezník ve svém životě a znamení k ukončení tvorby. Avšak jakmile o rok později dokončí rozepsanou obsáhlou trilogii, píše dál, vždy s přesvědčením, že se jedná o dílo poslední. Vnější i vnitřní podněty ho nenechávají odložit pero - Óe se tak stále vypisuje z traumat osobních i společenských.

V čestině vyšel román Mladík, který se opozdil (1978) a soubor próz Chov (H&H, 1999).
miw

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4439x

Inzerce
Inzerce
Inzerce