Fischerová, Viola
Matečná samota

recenze beletrie česká

Poslední sbírka české básnířky a prozaičky Violy Fischerové, která dostala tak trochu ponurý a smutný, leč poetický název Matečná samota...

Viola Fischerová: Matečná samota, Petrov, Brno 2002

Poslední sbírka české básnířky a prozaičky Violy Fischerové, která dostala tak trochu ponurý a smutný, leč poetický název Matečná samota, vychází v nakladatelství Petrov. Stejně tak dobře by ale do sebe mohla pojmout adjektiva "mateřská" , "ženská" anebo "lidská"... Básně jsou především sebereflexní autoterapií dívky, matky, ženy, manželky v jedné osobě, která tuší blížící se konec a která se snaží sama sebe uprostřed života mnoha rozličných tváří (svých i cizích), když už ne vyřešit, tak alespoň pochopit.

Silným motivem Mateční samoty je smrt - to, co jí předchází a co bude po ní, neboť to, co hledáme v životě, najdeme až po smrti nebo v oparu dušičkového deště u mrtvých. S ní spojená je i silná víra v Boha, respektive pokora k životu, k sobě samému a ke druhým lidem. "Má touha, kterou jsem zavrhla, občas ji potkávám - zbělela, ztloustla, a ztuhle se šourá...," zpovídá se v jedné básni autorka a vyrovnává se s jednou z mnoha dalších skutečností, které jsme během života nuceni přijímat a akceptovat. Stárnutí, tak jak ho vnímá, se projevuje nejen v psychické, ale především fyzické rovině, a souvisí s ním odcizování se svým nejbližším, ztráta smyslu života jako takového a čekání na čas v pravém smyslu nekonečna. "Tvoje stáří je starší / Jenom když sedíme / můžeme si být ještě snem / ... / Jsme mimo / Přeskočili jsme tělo / Jsme před časem."

Nabízí se tu tak trochu analogie s anglickou básnířkou Sylvií Plathovou nebo s Rakušankou Ingeborg Bachmannovou - oběma však narozdíl od Fischerové skutečné utrpení a depresivní stavy přerostly přes jejich vlastní osobnosti. Fischerová je vyzrálou ženou, která si je svých nebezpečných stínů také vědoma, která se s nimi ale prostřednictvím své poezie umí vyrovnat.

Bára Gregorová, vyšlo v R&P č.7

© _______
článek vyšel v _______
na iLiteratura.cz se souhlasem _______

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 194 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.