Lipus, Radovan a Vávra, David
Šumná města

recenze beletrie česká

Rozhodnutí převést televizní seriál Šumná města do tištěné podoby bylo motivováno především spontánní poptávkou diváků, kteří toužili získat informacemi nabitý text v trvalejší a trvale dostupné podobě.

Šumný David Vávra knižní
Radovan Lipus&David Vávra: Šumná města, Petrov 2002

Pokud jste svou televizi někdy přepli na ČT 2 a náhodou v ní zastihli cyklus pořadů Šumná města, bezpochyby vás zaujal nejen díky komedianstkému talentu a neotřepaným nápadům jeho průvodce Davida Vávry, ale i pro svou kvalitní informační hodnotu.

Většina TV novel nebo seriálů má časem i své knižní podoby, proč by ji tedy nemohl mít pořad, který je věnován "ušlechtilým" a krásným věcem? "Rozhodnutí převést Šumná města do tištěné podoby bylo motivováno především spontánní poptávkou diváků, kteří toužili získat informacemi nabitý text v trvalejší a trvale dostupné podobě...," říkají ve své předmluvě tvůrci dokumetárního cyklu "aktivní kavárenský povaleč, pasivní modřínový obaleč", autor, scénárista a režisér Šumných měst Radovan Lipus a jejich průvodce, akademický architekt a příležitostný herec a básník David Vávra. Patnáct českých, moravských a slezkých měst, která byla postupně odvysílána, se nyní šumnému divákovi - cestomilovi či architektomilovi, nebo i povaleči na kanapi dostává do ruky v komlexní a skladné podobě. Kromě klasických průvodců, které si s sebou každý správný turista bezpochyby do svého batohu přibalí, pak může být kniha dalším cenným zdrojem. Neobsahuje totiž pouze přepsaný scénář a pouhopouhá fakta, ale i mapu a stručnou historii města (napsanou odborníky pro to které město či region), četné fotografie, rejstřík osobností společně s jejich krátkou charakteristikou a s bibliografickými údaji, Vávrovy jazykové a vybroušené špíčky...
"Tak co, děti, myslíte, přivezl jsem vám boty? Nebo naučný slovník Otty? Boty!!! Jistě, budou to boty - rytmické, zpěvné, lyrické. Ať vás ty boty vždycky donesou, do cíle se šťastnou adresou!" Co tedy popřát více? Co třeba: Ať vám šumná města šumí a nechť každý dělá, co umí. Nebo čumí.
Barbora Gregorová


Radovan Lipus (1966) studoval v letech 1984-86 na UP v Olomouci a v letech 1986-91 na DAMU. Ještě toho roku získal angažmá v pražském Činoherním klubu, od roku 1992 je režisérem činohry moravskoslezského ND v Ostravě. S básníkem Petrem Hruškou zosnoval před osmi lety "scénickou škytavku" Průběžná o(s)trava krve, která se dodnes na komorní scéně Arény hraje. Kromě projektu Šumných měst je externím pedagogem FF v Ostravě, vydal sbírku veršů Vysoká oblačnost, publikoval v Kavárně AFFA, ve Tvaru, LN...
David Vávra (1957) po gymnáziu studoval čtyři roky na stavební fakultě ČVUT a čtyři na pražské AVU. Pracuje jako architekt, je znám jako občasný herec (Divadlo Sklep, Kouř, Pražská pětka...) a básník (Oslavné básně -15 kravat Davida Vávry). V osmileté periodě se zabývá porcelánovými hrnky.

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 91 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

44%čtenáři

zhlédnuto 2413x

katalogy

Inzerce