Toyen
Jedenadvacet

recenze beletrie česká

Česká malířka a grafička Toyen je blízce spojena se skupinou Devětsilu a s českými surrealisty. Počátek jejího zájmu o erotická témata spadá někdy do poloviny 20.let, s některými jejími obrazy jste se mohli seznámit na její velké pražské výstavě...

Toyen: Jedenadvacet, Torst, 2002

Tak tohle se mi ještě nestalo - psát recenzi na knihu, v níž jako styčný bod chybí jakékoli písmenko a jejíž obrázky jsou plné mužských a ženských pohlavních orgánů, falických symbolů, klecí a v nich utajených představ a tužeb... Opravdu nejsem kunst- ani erotohistorik (ani v kleci skrytý, ani jiný)! Vše je ale jednou poprvé, směle tedy do toho. Česká malířka a grafička Toyen je blízce spojena se skupinou Devětsilu a s českými surrealisty. Počátek jejího zájmu o erotická témata spadá někdy do poloviny 20.let, s některými jejími obrazy jste se mohli seznámit na její velké pražské výstavě před dvěma roky. Kniha Jedenadvacet byla původně koncipována jako svatební dar pro Jaroslava Brouka a jeho nastávající ženu Marii (psal se rok 1938!). Když ji pečlivě prolistujete, nepřijde vám na ní v dnešní době zaplavené pornem, erotickými časopisů a filmy nic extra zvláštního. V době před pětapadesáti lety to však muselo být jiné kafe! Žena něžně objímající pohlavní úd, baletka tančící na špičce žaludu, šachové figurky v podobě penisů... (Freud dožívající poslední rok svého života se musel už z dálky spokojeně usmívat.) "I když nelze jednoznačně tvrdit, že by kresby knihy Jedenadvacet Toyen určila výhradně pro mužské, nebo naopak ženské oči, jejich hlavní hrdinkou se stala téměř výhradně žena, zatímco muže zastupoval především jeho sexuální orgán, měnící se ve fetiš: lze jej uchovávat v kleci, držet na rukavičce a sledovat, jak ejakuluje, lze na něm tančit a vedle něj ležet. Ženy nad ním mají moc, přivlastňují si jej pohledem a dotekem, mění se jim ve figurku na šachovnici, živou loutku, uchovávanou na hraní, je trofejem vítězství...," píše v doslovu manželského slabikáře, jakési české avantgardní kamasutry, muž! Karel Srp. Ať už je tomu tak, nebo jinak, kniha Toyen má v dnešní době kromě umělecké hodnoty i jakousi hodnotu duchovní. Je příjemným a milým dárkem - důkazem toho, že i v době počínající popkultury a kýče se dá s erotikou nakládat něžně a s určitou dávkou naivity a krásy.
Bára Gregorová, Rock & Pop Musiq 4/10/2002

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 140 čtenářů.

Diskuse

Vložil: TIMONEL, 18.07.2019 09:30
Toyen: Jedenadvacet
69 (!) korun v Levných knihách, pozice 69 z pohledu ženy. Ojedinělý pohled do ženské meziválečné erotiky osobité a výjimečné umělkyně Toyen, v originále v jediném exempláři. Toyen, členka Bretonovy surrealistické skupiny, ikona meziválečného českého umění, která programově skrývala svou ženskost a vždy... o sobě mluvila v mužském rodě. Kuriozita oscilující mezi promyšleným avantgardním a triviálním sentimentálním postojem? Možná, ale racionalita zde nehraje hlavní roli. Zcela jistě zde není žádný odstup od ženské sexuality, je pojímána zcela vážně, kolorované perokresby jsou zaměřené na ženské potěšení. Muži jsou redukováni pouze na pohlavní orgán, jak výstižně píše ve svém doslovu Karel Srp: nechte se jím pouze inspirovat, obrázky Toyen jsou o mnoho víc, než jakkoliv přiléhavý a povedený doslov.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

59%čtenáři

zhlédnuto 3656x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce