Rovner, Eduard

Rovner, Eduard

aktualita beletrie zahraniční

V sobotu 15. 3. 2003 měla v Ostravě premiéru hra Vrátila se jednou v noci argentinského dramatika Eduarda Rovnera, autora více než dvaceti divadelních her, které jsou v současnosti uváděny po celém světě.

 

Komedie Eduarda Rovnera v Ostravě

V sobotu 15. 3. 2003 měla v Národním divadle moravskoslezkém v Ostravě premiéru hra Vrátila se jednou v noci argentinského dramatika Eduarda Rovnera. Rovner (1942) je autorem více než dvaceti divadelních her, které jsou v současnosti uváděny po celém světě - například Pár (Una pareja), Společnost (Companía), Narozeninový koncert (Concierto de aniversario), A oni přijdou (Y el mundo vendrá). V letech 1991-1994 byl ředitelem a uměleckým šéfem Městského divadla San Martín v Buenos Aires, v poslední době se věnuje především psaní a vyučuje dramatickou tvorbu na konzevartoři a na Filosofické fakultě Univerzity v Buenos Aires. Komedie Vrátila se jednou v noci (Volvió una noche) je zřejmě jeho nejúspěšnější hrou, měla obrovský ohlas v Uruguayi, Finsku, Brazílii, Paraguayi i v Izraeli a kromě řady dalších cen získala i prestižní Premio Casa de las Américas. Hlavní hrdina hry chodí pravidelně na hrob své zemřelé matky a vypráví jí o sobě. Když jí však jednoho dne sdělí, že se hodlá oženit, matka se vrátí ze záhrobí, aby na situaci osobně dohlédla. Jediný, kdo ji vidí a slyší, je její syn, čímž se spouští řetězec komických situací, nedorozumění, záměn a zmatků.
Na českou premiéru v režii Radovana Lipuse a v překladu Ivory Rodrigueze přijel sám autor, který nadšeně konstatoval, že jde o nejzdařileší zahraniční představení jeho hry.
Více o Eduardu Rovnerovi a jeho díle lze nalézt na stránkách:
http://www.autores.org.ar/erovner
http://latinamericantheatre.com/eduardo.html

 

© Mariana Housková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1877x

Inzerce
Inzerce
Inzerce