Řecká literatura, leden 2002 (Russos, Xanthulis, Chuliaras, Triantafyllu, Kumandareas, Mylonas)

aktualita beletrie zahraniční

Největší pozornosti se v současnosti těší próza. V Řecku v posledních letech výrazně stoupla nabídka domácích autorů, kteří publikují jednu knihu za druhou.

Novinky z knižního trhu v Řecku

Největší pozornosti se v současnosti těší próza. V Řecku v posledních letech výrazně stoupla nabídka domácích autorů, kteří publikují jednu knihu za druhou.

Tasos Russos nedávno představil svoji novou knihu Kopec, v níž popisuje zvláštní příběh architekta Petra. Ten si pronajal krásný dům a snaží se zmírnit žal své osmileté dcery, které zemřela při autohavárii matka. Naproti balkonu dětského pokoje je nízký kopec se dvěma stromy. Dítě je velmi citlivé a začíná se přátelit s "duší" tohoto kopce. Otec dívenky pozorně, ale navýsost jemně a taktně svoji dcerku a její podivný druh přátelství pozoruje. Nejdříve tento jev považuje za důsledek přecitlivělosti a fantazie malého dítěte, ale když "vztah" pokračuje, rozhodne se odhalit příčinu tohoto tajemství. Dostává se tak do komplikované situace, která se zdá pohltit jeho i dcerku.

Jannis Xanthulis se obrátil jako mnozí současní řečtí spisovatelé do nedávné minulosti a vydal román s názvem Turek na zahradě. Děj se odehrává mezi roky 1958 a 1998. Na zahradu starého paláce Zanna Rizudise z Rumunska, kde to vonělo rajčaty a uhlím, přišel v červenci 1958 jedenáctiletý chlapec a probudil množství stínů a vzrušení, aniž by to jakýmkoli způsobem plánoval. Neexistovaly žádné obecné plány. Jen jedna napůl zapomenutá událost Historie.

Stejně jako předchozí knihy, i poslední dílo Nikose Chuliarase balancuje mezi skutečností a světem fantazie. Jmenuje se Ateliér spánku a je přirovnáváno k "minovému poli s hlubokým a rozvratným humorem".

Podobný druh humoru najdeme i u autorky Soti Triantafyllu, kterou jsme měli možnost spatřit i na pražském Světu knihy 2000, kde představila svoji tehdy poslední knihu a v Řecku jednoznačný bestseller Továrna na tužky. Letos jí vyšla další kniha s názvem Chudá Margo. Autorka se pouští do rozboru psychiky dívky Margo, která se rozhodne, že odejde z nudného středozápadu Ameriky, kde se narodila a žila, do Hollywoodu. Jednoho dne se prostě sebere, nasedne na ranní autobus a odjede. Na konci cesty stojí Cesar, mladý, šíleně zamilovaný Mexičan a Max, fanatický obdivovatel kin, manažer rockové skupiny Gringos. Dále Margo potkává Grega, píšícího své paměti a celou řadu dalších lidí, kteří naplňují její život něhou, chaosem a zoufalstvím. A přestože Chudá Margo vypráví o tom, jaké to je být mladý, neklidný a překvapený ve velkém městě, není to román o sexu, drogách a rock´n´rollu, ale o dospívání, volném pádu a neopětované lásce.

Naprosto odlišným druhem vyprávění se vyznačují díla nám taktéž známého řeckého prozaika Menise Kumandarease. Tento "typický Athéňan", jak si s oblibou nechá říkat, navštívil Festival spisovatelů 2000 v Praze a na letošním Frankfurtském knižním veletrhu četl ze svých děl. I název jeho poslední knihy je pro něj příznačný: Dvakrát Řek. Stejně jako v předchozích prózách, i v této se autor soustředí na obyčejné, na první pohled nezajímavé postavy. Sleduje osudy dvou rodin od roku 1949 do roku 1990. Opraváře a jeho ženu. Jak se může stát kopáč spisovatelem a jeho dívku dostane jiný. Turecko-Řecko 2:1. Představení Aristofana na Makronisu, ostrově neblaze proslulém v dobách vojenské junty jako místo vyhnanství a nucených prací. Přednáška velikána řecké poezie Angela Sikeliana. Tiskárny, domy, ulice. Nesnažte se pochopit. Čas je hra. A Athény všude.

Stručný exkurz současnou řeckou literaturou zakončím poznámkou o knize, která se zabývá vztahem hudby a filmu. Napsal ji Kostas Mylonas a jmenuje se Hudba v řecké kinematografii. Hudba zajisté hraje velkou roli v každém filmu, ale v Řecku jde navíc o jakési národní credo. Řecká hudba a její specifičnost jsou něčím, co nesmí nikde chybět, takže skladatelé Chatzidakis či Theodorakis se mohou právem počítat mezi bohy na Olympu.
 

© Rita Kindlerová
krácená verze článku vyšla v časopise HOST 1/2002, s. 64
na iLiteratura.cz se souhlasem autorky

Diskuse

Vložil: kuba, 03.03.2005 17:30
Řecká literatura, leden 2002 (Russos, Xanthulis, Chuliaras, Triantafyllu, Kumandareas, Mylonas)
mužete mi laskavě napsat proč tady nemáte Filemóna ?
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2799x

Inzerce
Inzerce