Kehlmann, Daniel

Kehlmann, Daniel

portrét beletrie zahraniční

Daniel Kehlmann zaujal svým posledním, pátým románem: knihu Já a Kaminski (Ich und Kaminski, 2003) označuje kritika za průlom. Mladý Rakušan (narozen 1975) debutoval v roce 1997 románem Beerholmsova představa...

Daniel Kehlmann (*1975)

Narodil se v Mnichově, ale od šesti let žije ve Vídni, kde také vystudoval germanistiku a filosofii. Studium zakončil magisterskou prací o pojmu vznešeného u Kanta.

Debutoval románem Beerholmova představa (Beerholms Vorstellung, 1997), následoval povídkový soubor Pod sluncem (Unter der Sonne, 1998), román Mahlerův čas (Mahlers Zeit, 1999, česky 2004) a novela Nejvzdálenější místo (Der fernste Ort, 2001).

Kehlmannův román Já a Kaminski (Ich und Kaminski, 2003) přijetím čtenářů i kritiky předznamenal fenomenální úspěch autorova bestselleru Vyměřování světa (Die Vermessung der Welt, 2005). Této knihy se dosud prodalo bezmála dva miliony výtisků a práva byla prodána do 43 zemí. Česky vydalo román nakladatelství Vakát na sklonku roku 2007 v překladu Tomáše Dimtera. Román pojednává o osudech Alexandra von Humboldta a Carla Friedricha Gausse. Je to román o vzniku moderní vědy, německé klasice a osvícenství. Ale přitom zábavný, mírně ironický a s hlubokým porozuměním pro posedlost a vášeň.

V domovském nakladatelství Rowohlt vyšel v roce 2005 také výbor z esejů o literatuře pod názvem Kdo je Carlos Montúfar? (Wer ist Carlos Montúfar?). Zatím poslední autorovou knihou jsou přednášky o poetice Tyhle velmi vážné vtipy (Diese sehr ernsten Scherze. Poetikvorlesungen).

Daniel Kehlmann získal několik významných literárních ocenění, mimo jiné byl finalistou prestižní Německé knižní ceny a v roce 2007 obdržel respektovanou literární cenu časopisu WELT.

Rozsáhlý rozhovor se spisovatelem Danielem Kehlmannem přinese první číslo revue Labyrint roku 2008.

© Tomáš Dimter

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5354x

Inzerce