Regener, Sven

Regener, Sven

portrét beletrie zahraniční

Jako "skvělý převratový román ze západního pohledu" uvítala kritika debut textaře a zpěváka skupiny Element of Crime, Svena Regenera. Nejen na druhém konci ulice (jak o tom píše Brussig), ale i na "tom prvním" panovala svého času zatuchlá idylka.

Sven Regener

Jako skvělý převratový román ze západního pohledu uvítala kritika debut textaře a zpěváka skupiny Element of Crime, Svena Regenera. Nejen na druhém konci ulice (jak o tom píše Brussig), ale i na tom prvním panovala svého času zatuchlá idylka. Pan Léman (Herr Lehmann, Eichborn Berlin Verlag 2001, ukázku přeložila do češtiny Jana Zoubková), barman bez ctižádosti, úspěšně unikající nárokům rodičů, pronajímatele, sousedů a žen, si žije svůj pohodlný život v Kreuzbergu (hranicí této čtvrti probíhala berlínská zeď). Píše se ale rok 1989, a Lehmannův zaběhaný všední den je náhle narušen. Komické situace vznikají jakoby nechtěně, rozhovory jsou absurdní, fraškovité, a přesto pozoruhodně autentické.
Koho by koneckonců v tomto berlínském koutě tenkrát zajímal blížící se 9. listopad?

Sven Regener se narodil v roce 1961 v Brémách. Po absolvování vojenské a civilní služby přišel přes Hamburk do Berlína. V roce 1982 natočil se skupinou Zatopek svou první desku. O dva roky později přešel k Neue Liebe, punko-funkové kapele s mnoha dechovými nástroji. Po jejím rozpadu založil v roce 1985 Element of Crime, která se proslavila alby Damals hinterm Mond a Weißes Papier. Sven Regener je textař, zpěvák a trumpetista této kapely.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3463x

Inzerce