Arcan, Nelly
Putain

recenze beletrie zahraniční

Nelly Arcanová vydala letos svou prvotinu: knihu s provokativním názvem Děvka (Putain). Kupodivu v ní však tato mladá quebecká autorka neprobírá otázky sexu...

Nelly Arcanová
vydala letos svou prvotinu: knihu s provokativním názvem Děvka (Putain, Seuil, 2001, 192 s.). Kupodivu v ní však tato mladá quebecká autorka neprobírá otázky sexu, jak je poslední dobou zejména mezi spisovatelkami v módě. A navíc prý má velký talent na psaní.
Děvka se tedy erotikou nezabývá, ačkoli knižní trh v poslední době takové svazky vítá, přinášejí totiž plodné téma pro salonní diskuse a pomáhají zvyšovat tržbu. Hrdinka se svým sedmi, osmi klientům, kteří se každodenně objeví u ní v posteli, představuje jako Cynthia. Její pravé jméno znát nepotřebují, slouží jen jako údaj, aby jí mohli příště zas zavolat. Ovšem volba jména není náhodná. Vypravěčka si ho vypůjčila od své sestry, která zemřela rok před tím, než se ona narodila. Skutečnost, že se "kurví", má kořeny nikoli ve finančním nedostatku, nýbrž v rodinných a citových problémech.
"Cynthia", zavřená ve svém pokoji uprostřed Montrealu, se snaží pochopit, co ji sem přivedlo, proč tu čeká na chlapy bez tváře, kteří jí všichni připomínají vlastního otce. Dumá, proč ji straší vidina její matky. A protože chce ze zamotané situace, s níž si neví rady ani psychoanalytik, nějak ven, stane se spisovatelkou. Psaní je způsob autoanalýzy, která jí má pomoci vyhrát souboj se spící matkou a otcem vyhlížejícím konec světa. Čtenář tak pozoruje scény, kdy se holčička - vyrůstající mezi otcem, jenž nenávidí štěstí, a matkou zahrabanou v peřinách - stává "panenkou", trýzněnou tyranií krásy. Výsledek? Ubohé anorektické tělo, neustálá beznaděj.
Arcanová píše v dlouhých větách, tečku používá vzácně, zpovědi jako by ze sebe sypala na jediný výdech po dlouhém běhu. "Snad se jí zdařilo dovolat se krom umírání i života," uzavírá recenzi v Le Figaro, v níž Arcanovou označila za jedno z příjemných litarárních překvapení letošního podzimu, Nicole Maïonová.
jš 16/12/01  (Le Figaro 24/10/01)

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 147 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

58%čtenáři

zhlédnuto 2138x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce