Beigbeder, Frédéric

Beigbeder, Frédéric

portrét beletrie zahraniční

Mladý francouzský spisovatel, mediálně zajímavý, komerčně úspěšný, ovšem s rozpaky přijímaný literární kritikou.

Frédéric Beigbeder

nakladatelství Grasset romány Vacances dans le coma (1994), L'Amour dure trois ans (1997), Barbie (1998) a 99 francs (2000) a jednu sbírku povídek v nakl. Gallimard, Nouvelles sous ecstasy (1999). Pracuje jako kritik v Critique a Rive droite, Rive gauche na televizním kanálu Paris-Premiere, v programu Masque et la Plume na rozhlasové stanici France Inter a v časopisu Voici, byl zaměstnán i v jisté reklamní agentuře. Není jasné, zda tam vydržel i po vydání románu 99 franků, v němž praktiky těchto podniků a vztahy v daných společenských kruzích popsal zcela bez obalu. V loňském roce Beigbeder vydal knihu, v níž sděluje své pojetí literatury, svůj pohled na různé autory.
jš 26/1/02 (www.republique-des-lettres.com, www.edition-grasset.fr ad.)

 

Mediálně zajímavý, ovšem s rozpaky přijímaný literární kritikou je román Frédérika Beigbedera, nazvaný prostě: 99 franků (99 francs, Grasset, 282 s.). Ph. Lançon (Libération, 24/8/2000) ho označil za příjemný výrobek, který může vyvolat polemiku v tisku či soudní proces, může i získat nějakou literární cenu, ale jako román nic moc. Je to román o mladíkovi pracujícím v reklamní agentuře, o konzumu, prachách, kokainu, pornu. Autor se uchýlil k reklamní taškařici, když tam, kde je zvykem případnému zákazníkovi nabídnout citace z kritických článků z tisku, on uveřejnil oslavné "úryvky", které si sepsal sám. O publicitu se kniha postarala sama už odvážným názvem (v elektronické podobě je nabízena pod titulem 69 franků). Hrdina románu - mladý, tendenční, žijící si na vysoké noze a patřičně zkažený konzument kokainu a snob - Octave Parango (v mnohém se shodující s autorem) je spisovatel a literární kritik, ovšem zaměstnaný v reklamní agentuře. Jednak proto, že už má dost tohoto nebezpečného, vypočítavého, nemilosrdného prostředí, ale také proto, že se tu nosí být v opozici, nechá se prostě vyrazit. Zpověď dítka tisíciletí, hojně přikrášlená užíváním hantýrky založené na anglicismech, je směšná a beznadějná, bystrá, ale i vykolejená.
jš 27/9/2000

Povídky pod vlivem ecstasy (Nouvelles sous Ecstasy, Gallimard, 1999)
Na začátku osmdesátých let se objevila nová droga MDMA, tzv. ecstasy. "Pilulka lásky" má zvláštní účinky: návaly horkosti, chuť protancovat celou noc při techno hudbě, potřebu mazlit se s lidmi, ale i skřípění zubů, rychlou dehydrataci, pocity úzkosti, dokonce i nutkání nabídnout někomu sňatek. Beigbeder už ecstasy neužívá a nikomu prý nedoporučuje, aby se do toho pouštěl. Nejen že je to v rozporu se zákony, navíc droga ničí mozek, čehož má být důkazem i tato sbírka povídek, již spisovatel sepsal pod vlivem ecstasy. "Potřebujeme snad pilulky, když chceme někomu vyprávět, co jsme prožili? K tomu snad stačí literatura," tvrdí Beigbeder.
jš 26/1/02

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4105x

Inzerce