Cavanna, François: Věděli jste to?

Cavanna, François
Věděli jste to?

ukázka beletrie zahraniční

Toto je velmi užitečná kniha. Nemyslím, že by mohla existovat kniha užitečnější, než je tato. Je v ní obsaženo vše, co je v lidském vědění užitečné...

François Cavanna: Věděli jste to?
Překlad Tomáš Kybal

Cavanna se narodil v Nogent sur Marne italskému otci a matce z kraje Nivernais. V memoárové knize Taliáni (Les Ritals) Cavanna vzpomíná na své dětství, strávené v italské komunitě. 
Po základní škole nalezne své první zaměstnání jako třídič dopisů na poště. Za války je prodavačem zeleniny nebo ryb na tržištích a zednickým učněm. O svém tehdejším životě vypráví v knize Rusáci (Les russkofs). Po návratu do Paříže v roce 1945 je znovu dělníkem, ožení se s Liliane, jež byla za války deportována a jež umírá v roce 1949. To jsou počátky jeho novinářské kariéry. Jako kreslíř-humorista v časopise Bête et méchant (Blbý a zlý) se stává v roce 1954 šéfredaktorem časopisu Zéro (Nula), který se prodával na ulici. Setkává se s Choronem, s nímž zakládá Hara-Kiri, v roce 1960 měsíčník a v roce 1969 týdeník, o rok později přejmenovaný na Charlie-Hebdo, a zaniklý v lednu 1982.
Od roku 1985, kdy publikoval román Maria, se Cavanna téměř úplně vzdal novinářství a věnuje se spisovatelské činnosti.
 

A to jste slyšeli?
Některé z kraťoučkých textů této sbírky vyšly kdysi v Hara-Kiri, v Charlie-Hebdo, v Le Petit Psikopat, v jednom ze dvou alb Le Saviez-vous? vydaných nakladatelstvím Éditions du Square (1974 a 1975), v kalendáři L'Agenda - Almanach de Cavanna (Belfond 1984), nebo byly řečeny při nějakém rozhlasovém či televizním vysílání (zvláště "Merci, Bernard!" od Jeana-Michela Ribese).
Velká část, doposud nepublikovaná, jich byla napsána speciálně pro tento výbor.
Obrázky jsem namaloval já.
Je dobře možné, že některé z těchhle věcí jste už slyšeli nebo četli, podepsané nebo vyřčené někým jiným. Tito lidé jsou zloději. Já jsem nejvykrádanější francouzský autor. Ale nezpychl jsem z toho. Je to tím blbější, že každý ví, že to, co publikuju, je k dispozici každému, kdo si tím chce posloužit, zadarmo, když nemá ani floka, a velmi draho, když může platit, a to pouze za dvou podmínek:
1/ Že ho znám po ksichtě.
2/ Že nezapomene na můj podpis.
Takže: když bude od teďka nějaký Venca Vocásek chtít použít některou z věcí z téhle knížky, a dělat, jako že je to od něj, vemte ho šutrem. Děkuju.
F. C. 

Toto je velmi užitečná kniha. Nemyslím, že by mohla existovat kniha užitečnější, než je tato. Je v ní obsaženo vše, co je v lidském vědění užitečné. To není náhodou, protože já jsem to tam vložil. To, co tam není, znamená, že to nestojí za řeč.
Mějte tuto knihu vždy při sobě. Ve chvíli nebezpečí v ní horečně listujte. Klíč k vašemu problému v ní nutně musí být. Ať tu, či onde. Můžete klidně padnout zrovna na tu správnou stránku. Napište mi, abyste mi poděkovali.
Mohl jsem to všechno samozřejmě uspořádat. Například podle abecedy. Ale pak mě napadlo, že budete mít jistě radost, když to budete moci udělat sami, a nechtěl jsem vás o to potěšení připravit. Není to nic těžkého: vystříháte si všechny články nůžkami a pak si je nalepíte do nějakého krásného sešitu podle abecedního pořádku. A v tom okamžiku si všimnete, že je to natištěné po obou stranách papíru, a že pokud nechcete zůstat viset v luftě, musíte si koupit ještě jednu knížku. Z čehož dobře vidíte, že tohle všechno je mnohem promyšlenější, než se zdá. Ať se každý drží svého kopyta. To moje, to je přemýšlení.
A hlavně si hezky řekněte, že vaše oběť mi přinese něco mnohem cennějšího, než jsou vaše peníze: přítele.
Fajn. Tak nazdar.
Cavanna


1. Příroda
2. Věda
3. Dějiny
4. Kultura
5. Láska
6. Víra
7. Morálka
8. Technika
9. Sport
10. Společenský život
11. Praktický život

1. Příroda

Slavík
Slavík sní denně množství hmyzu, jehož váha se rovná jeho vlastní váze. Během téže doby vyloučí exkrementy, jejichž množství se rovná dvojnásobku jeho váhy. ODKUD BERE TEN ROZDÍL?

Krokodýl
Krokodýla si snadno spleteme s kmenem stromu, zvláště když krokodýl stojí na ocase a mezi zuby drží olistěnou větev stromu.

Pštros
Matylda, pštrosice z londýnské zoo, spolkla v roce 1947 pendlovky, jež jí v žaludku perfektně šly po osmnáct let a odbíjely celé hodiny i půlhodiny. A přitom se pštrosice stejně dál dívala na své náramkové hodinky.

Vietnamci
Severovietnamci jsou tak podobní jihovětnamcům, že je Američané museli roztřídit podle busoly, než je stříleli.

Basset
Basset je nejlepším přítelem dlaždiče.

Mušle
Když si přiložíte těsně k uchu otvor mušle a pozorně se zaposloucháte, je slyšet s ohromující jasností šumění vln oceánu, ale není slyšet raka poustevníčka, schovaného vzadu v mušli, a ten vám vrazí jedno ze svých hnusných klepet plných chlupů do ucha a vyžírá vám mozek. Proto jsou lidé, kteří se vrátili z dovolené u moře, ještě blbější, než dřív.

Králík
Když se králík domácí ocitne v situaci, že je rdoušen rukou, která ho živila, NEVĚŘÍ SVÝM OČÍM.

Čáp
Čáp může přeletět šest tisíc kilometrů bez mezipřistání. Uřízneme-li mu jedno křídlo, může ještě uletět vzdálenost tři tisíce kilometrů, ale dokola. Uřízneme-li mu obě křídla, může ještě uletět jeden kilometr, ALE SESHORA DOLŮ.

Mrtvé moře
Voda v Mrtvém moři je tak tvrdá, že když do něj hodíte žehličku, ODRAZÍ SE VÁM ROVNOU DO DRŽKY.

Malomocný
Pokožka malomocných voní po čokoládové šlehačce.

Kůň
Potkáte-li koně, který má kalhoty, jež jsou mu malé, je zde velká pravděpodobnost, že je ukradl.
(Já měl nešťastné dětství.)

Utopení
Člověk, který zemře na utopení, přehlédne v jednom okamžiku celý svůj minulý život, a přitom by udělal líp, kdyby plaval.

Mimikry
Dar mimikrů u některých zvířat je prostě úžasný. V Německu existuje druh krysy, Kryssus Germanicus Zelíbus, s protáhlým a jelítkovitým tělem, s tenkými nožičkami a takřka bez ocasu, která se živí výhradně ohřátým kyselým zelím, a po tomto pokrmu velmi mocně pase. Aby si ho opatřila, schová své krátké nožičky pod břichem, zůstane naprosto bez hnutí a zadrží dech, čímž se překrví a získá jasně červenou barvu pleti. Takže se úžasným způsobem podobá frankfurtské klobáse. Oklamaná německá hospodyně ji položí na talíř s kyselým zelím. Žravé zvíře během okamžiku zhltne šťavnatou zeleninu a nahradí ji svými černavými a odpor vzbuzujícími výměšky. Rattus Zelíbus je škodlivý živočich.

Blechy
Blechy mají velmi hravou náturu. Při požárech milují skákání z okna do natažené plachty, kterou používají hasiči k zachytávání lidí, a dlouho na ní pérují a smějí se přitom jak blázni. Proto lze mnoho požárů přičítat blechám.

Negři
Negři mají velmi křehký hrtan. Proto zemřou, když je pověsíme.

Slepý
Když ucítí vůni polévky, běží slepý stejně rychle jako hluchý.

Jídlo (bez)
Člověk může žít bez jídla půl roku, za podmínky, že nepřestane pracovat.

Zvrhlí (otci)
Zvrhlí otci žijí průměrně o deset let déle, než ostatní muži.

Pes
Psi mají úžasný smysl pro orientaci. Pan Tineau de Rossy ztratil 10. července 1926 svého psa Napoleona ve vzdálenosti více než 3635 kilometrů od svého bydliště. O čtyřicet let a tři dny později zaslechl škrabání na dveře a s překvapením tam nalezl psa. Byl to skoro ten samý.

Deštník
Andrée Crapougnové, vesničance z Korsiky, se při silném větru zapíchl deštník do levého ucha. Špička deštníku vyšla pravým uchem. Žila takto dva týdny, ANIŽ BY JÍ TO SEBEMÉNĚ VADILO, leda když chtěla otevřít deštník.

Houba
Jakkoliv se to může zdát překvapivé, houba je živočich. Žínka také. Kartáček na zuby, čistítko uší i záchodová štětka jsou také živočichové. KOUPELNA JE PLNÁ HNUSNÝCH POTVOR! POMOC!

Slon
Když slon cítí, že se blíží smrt, trmácí se dlouhou a namáhavou cestou až na tajný sloní hřbitov. Tam uchopí do chobotu veliký kámen a buší se jím do hlavy tak dlouho, až se celý zaboří do země. A to všechno, aby lidé nezískali jeho slonovinu, zvíře jedno!

Tučňák
Tučňák obecný hraje kulečník jen při velmi výjimečných příležitostech.

Utopenec
Člověk, který se utopil, protože se šel koupat dříve, než ukončil trávení, přehlédne v jednom okamžiku všechno jídlo, které snědl.

Velryba
Velryba, největší savec, jaký kdy existoval, žila kdysi na pevné zemi. Má však velmi malý chřtán a může spolknout pouze droboučkou potravu. Důsledkem čehož kadí kozí bobky, čemuž se přirozeně ostatní zvířata smála. Proto se velryba tak styděla, že si navykla chodit na potřebu do moře.

Juliana
Za velkých veder holandská královna Juliana nenosí pod sukní žádné spodní prádlo.

Kolena
Když vstoje a s rozpaženýma rukama zdvihnete pravé koleno do výše brady a když v této pozici potom zdvihnete i levé koleno, ROZBIJETE SI HUBU.

Kočky
Kočky dobře vidí potmě, ale k ničemu jim to není: kocouři taky dobře vidí.

Strom (cestovatelů) 
Strom cestovatelů, který roste v rozlehlých pouštích střední Austrálie, má velmi výživné výrůstky, chutnající jako sendvič s husí pomazánkou, a poskytuje pěnivou šťávu, jejíž chuť se rovná chuti piva. Když nešťastný průzkumník, který zabloudil, uvidí strom cestovatelů, stačí, aby si vyčíhal okamžik, kdy je hlídač otočený zády, pak čapne chlebník a uteče s ním.

Dlouhověkost
Nejstarším člověkem na světě je bulharský vesničan jménem Frapsullbid Saféploff. Je mu 218 let. Sám připisuje svou dlouhověkost a svěžest tomu, že od narození žije v sudu s jogurtem. Dýchá slámkou a má jen jediné přání: UVIDĚT EIFFELOVU VĚŽ.

Ryby
Jednomu vynikajícímu německému vědci se podařilo porozumět řeči ryb. Ryby se dorozumívají vrtěním ocasem. Například prudké trhavé pohyby, které dělá hrouzek, když je vytahován z vody na háčku číslo 12, mohou být přeloženy jako slova jemné výčitky.

Blecha
Blecha utáhne DVATISÍCEKRÁT vlastní váhu, za podmínky, že je předem vykastrována.

Sup
Chudí Indové, kteří nemají na kartáček na zuby, nosí neustále na rameni supa. Když Ind dojí, očistí mu inteligentní zvíře přesnými a účelnými údery zobáku zuby.

Velbloud
To, že velbloud může cestovat po dlouhé dny pouští bez pití, není proto, že by neměl žízeň, jak se dlouho věřilo, nýbrž proto, že je příliš hrdý na to, aby si řekl.
(To bych nepřenesl.)

Slepec
Slepci mají velmi vyvinutý sluch. Slepec pozná, jestli je bankovka falešná, podle cvaknutí želízek na svých zápěstích.

Skála
Slavná skála "Indián kouřící dýmku" v horách Alleghanys (U.S.A.) viděná pod určitým úhlem při západu slunce připomíná neuvěřitelným způsobem profil OBROVSKÉHO ŠUTRU.

Tygr
Poprvé, co člověk spatřil tygra, a uviděl, že Prozřetelnost na něm vyznačila čáry, aby se dal pohodlně rozkrájet na plátky jako meloun, chtěl si ho vzít domů, aby ho snědl s dětmi. Bohužel, tygr nebyl zralý.

Kukačka
Samice kukačky na jaře, místo aby si stavěla hnízdo, snáší vejce do pendlovek.

Střevo
Střevo krávy je třikrát delší než střevo člověka. A kráva přitom na to vůbec není pyšná, PROTOŽE O TOM NEVÍ.

Otec
Jeden chudý italský zedník, Michelangelo Buitoni, opuštěný svou ženou se dvěma nezletilými dětmi, nalezl ve svém otcovském srdci sílu živit své maličké na svých prsou. Vyrostli krásnější a silnější, než ostatní mimina. Výživná šťáva byla analyzována a bylo zjištěno, že je hustší a zabarvenější, než normální mléko. Tak se zrodila známá omáčka Buitoni.

Netopýr
Netopýr není pták, ale on to neví, a tak dál létá a snáší vejce.
(Řeklo se pták!)

Kornouty
Když vnější teplota poklesne pod nulu, můžeme pozorovat, že kornouty s vanilkovou zmrzlinou se spontánně změní na kornouty s pečenými kaštany.

Pták
Jeden malý ptáček, Vrabcus bambulus, přichází vždycky na jaře hnízdit do žaludku koček.
(To mám kliku, taky to mohl být čáp.)

Čáp
Kdyby Čáp obecný (Ostruchus giganteus) kojil svá mláďata, byl by JEDINÝM PTÁKEM NA ZEMI, který kojí svá mláďata.

Pavouk
Jeden brazilský pavouk (Arachnea Elefantižera) utká za dvacet let natolik velkou a odolnou síť, že se do ní může chytit slon. Slon tvoří pro tohoto pavouka výhradní potravu. Naneštěstí v Brazílii sloni nejsou, a tak do dneška všichni arachnea elefantižera zemřeli hlady.

Pes
Pes vášnivě miluje smrdutý zápach. Pes je tak věrný člověku proto, že člověk páchne.
(Je to pravda?)

Japonci
Japonci mají jen jedno varle. Dá se to snadno ověřit: stačí zajít na japonské velvyslanectví a požádat velvyslance, aby vám to ukázal.

Rak
Když vaříme raka, změní barvu, abychom si mysleli, že je to chameleon, protože ví, že chameleon není k jídlu. ALE NEFUNGUJE TO.

Slepci
Slepci od narození dokonale poznají po hmatu, jestli je pes černý nebo jestli kouše.

Chameleon
Chameleon, když leží na druhém chameleonovi, nemá barvu chameleona.

(...) 

© Tomáš Kybal

Diskuse

Vložil: Karl Mayrhofer, 15.05.2010 10:45
Cavanna, François: Věděli jste to?
Hallo Tomas! Ich wußte gar nicht, daß Du dich so intensiv mit Literatur befaßt. Wie geht es Jitka, was macht Karel Moudry. Gruß aus Österreich Karl Mayrhofer
Vložil: Slash, 20.08.2009 19:45
Cavanna, François: Věděli jste to?
XDDDDDDDDDDDDDDD
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4101x

Inzerce