Germain, Sylvie: Eclats de sel

Germain, Sylvie
Eclats de sel

recenze beletrie zahraniční

V pohádkovém románu Zlomky soli se Germainová opět navrací do města svých snů. Praha je jako ve většině jejích předchozích děl nosným motivem: příběh plný symbolů, významových hříček a odkazů k velkým autorům.

Sylvie Germain: Eclats de sel, Gallimard, 1996

Dnes už poměrně známá spisovatelka Sylvie Gemainová své první romány psala a vydávala v době, kdy žila v Praze (od roku 1986), kde učila na francouzském lyceu. Ačkoli nedávno přesídlila a tráví čas mezi Paříží a La Rochelle, v nejnovější knize, pohádkovém románu Eclats de sel (- česky Úlomky soli, anebo také Odlesky soli; Gallimard, 178 s.), se opět navrací do města svých snů.

Praha je jako ve většině jejích předchozích děl nosným motivem: příběh plný symbolů, významových hříček a odkazů k velkým autorům (Kafka, Borges, Joyce, Carroll, Goethe, Rilke, Novalis, Kandinsky...) oživují postavy jako Bruno Schulz, polský malíř a básník, jenž byl r.1942 ubit na ulici příslušníkem SS, rabi Löw, Jidáš, tři králové, ale i celá řada poděsů, mladý dělník, bankovní zaměstnanec, prodavač z kiosku, nenáročná milenka, málo uplakaná vdova, tetka, která krade smuteční stuhy z hrobů a dělá si z nich spodničky, starý učitel Brum a další. Každý z nich uchovává zrnko soli, kterým má protagonistovi Ludvíkovi pomoci oživit paměť, překonat netečnost, nezájem o člověka a o Boha...

Kniha upoutala zaslouženou pozornost, kritika však v tomto případě napadá přemíru lyričnosti, upovídané mesiánství. Autorčinu fantazii označuje za předrážděnou, obsah knihy za fantasmagorický. Odsuzuje snahu vytěžit co nejvíce z motivu soli, již Germainová prý „nabírá plnými hrstmi“, neschvaluje množství užitých faktických údajů, podezřele připomínajích slovník symbolů, což samo o sobě román nevystaví (V. Landel).

 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 78 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

56%čtenáři

zhlédnuto 3123x

štítky k článku

Inzerce