Guibert, Hervé

Guibert, Hervé

portrét beletrie zahraniční

Proslavil se zejména knihou, v níž zveřejnil skutečnost, že onemocněl aids, nazvanou Příteli, jenž mi nezachránil život, o rok později vydal další titul, v němž potvrdil své kvality spisovatele: Protokol o soustrasti. Guibert se svou smrtelnou nemocí nijak netajil, vyprávěl o ní, kde mohl.

Hervé Guibert

(1955-1992). Krásný, mladý, talentovaný, homosexuál: jedni ho zbožňovali, druzí nenáviděli. Onemocněl aids. Zemřel ve 36 letech.
Původně chtěl pracovat u filmu. Nedostal se na školu Idhec, začal fotit, vystavoval, vydal několik publikací. Zkoušel se stát i hercem, tak se poznal s Patricem Chéreau, později spolu napsali scénář k filmu Zraněný muž (L'Homme blessé). V jednadvaceti letech začal Guibert pracovat v redakci deníku Le Monde, stal se kritikem v rubrice fotografie a vydržel tu osm let. Bylo mu dvaadvacet, když vydal svou první knihu, Propaganda smrt (La Mort propagande, 1977). Brzy ho objeví kritika, Guibert má svůj okruh čtenářů, jimž učarovala jaho odvaha a krutost. Proslavil se zejména knihou, v níž zveřejnil skutečnost, že onemocněl aids, nazvanou Příteli, jenž mi nezachránil život (A l'ami qui ne m'a pas sauvé la vie, 1990, česky vydala Tichá Byzanc), o rok později vydal další titul, v němž potvrdil své kvality spisovatele: Protokol o soustrasti (Le Protocole compassionnel). Guibert se svou smrtelnou nemocí nijak netajil, vyprávěl o ní, kde mohl: ukazoval se ve svých románech, v televizi, na četných fotkách. Neskrýval ani nestále se zhoršující fyzický stav. Až do své smrti si den za dnem vedl deník.
Své okolí popisoval se stejnou krutostí a bezlítostností jako své stavy. Nešetřil ani vlastní rodinu, ani přátele. Vyzradil i pravý důvod smrti filozofa Michela Foucaulta a jeho nechvalné homosexuální a sadomasochistické praktiky jako profesora na College de France. 
Těsně před smrtí se oženil s Christine, manželkou svého milence Thierryho. Thierry, sám rovněž nemocný aids, měl s Christine dvě děti a Hervé Guibert chtěl sňatkem zajistit, že dětem připadnou autorská práva na jeho dílo. 
Guibert pochopil, že psaní je pro něho jedinou možností, jak žít s nemocí jako je aids. Psaní a sex. Psal do posledního dechu. Když už si byl jistý, že zemře, spáchal sebevraždu. Nechtěl, aby smrt rozhodovala za něho.
jš 16/12/01 (LExpress Livres 6/12/01)

© Jovanka Šotolová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5091x

Inzerce