Lang, Luc: Mille six cents ventres

Lang, Luc
Mille six cents ventres

recenze beletrie zahraniční

Zdánlivě neškodný malý člověk se cítí být velikánem z alžbětinské tragédie, kraluje totiž nad veškerým osazenstvem věznice: jako kuchař ovládá těch tisíc šest set žaludků.

Tisíc šest set žaludků
Luc Lang: Mille six cents ventres, Fayard, Paris, 1998, 338 s.

První tři romány vydal Luc Lang v nakladatelství Gallimard, teprve čtvrtý, Mille six cents ventres (Fayard, 1998), se dočkal nečekané slávy. A to zejména díky ceně Prix Goncourt des lycéens, jejíž porotu tvořili gymnazisté z Francie a Rumunska. V konkurenci literárních děl ceněných francouzskou kritikou našel tento román ohlas u mladé generace, jako "velká kritika společnosti".

Ve věznici Strangeways ve Velké Británii stávkují vězni. Henry Blain, šedesátník, je tu šéfkuchařem. Obdivuje Shakespeara, vlastní celé jeho sebrané spisy a ke každé nečekané nebo nebezpečné události ve svém životě nevýznamného zaměstnance dokáže najít východisko, když se vžije do kůže Shakesperových hrdinů. Tato linie románu tvoří jeho komickou stránku: zdánlivě neškodný malý člověk se cítí být velikánem z alžbětinské tragédie. Kraluje nad veškerým osazenstvem věznice: jako kuchař ovládá těch tisíc šest set žaludků dle své vůle. Může je uspokojit, nebo trápit, má kontrolu nad jejich trávením, a tím i nad stavy jejich duší. Když vězni uspořádají vzpouru, utečou na střechu věznice a odtud hlásí své požadavky. Média sledující vývoj událostí najdou útočiště na soustavně opečovávané zahradě Henryho Blaina. To ještě nikdo netuší, že v zemi, pod dokonalým anglickým trávníkem, jsou skryta těla několika Blainových milenek (tedy obraz učesané Anglie pohledem zvenku, a jejích zkažených útrob), ten neškodný človíček totiž žije dva životy... Apetit vězňů a vlastní sexuální choutky, to je svět Henryho Blaina. Podle kritiky jde o čtivý, živý román.

© Jovanka Šotolová, 5. 9. 1999

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 125 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

44%čtenáři

zhlédnuto 3084x

Inzerce