Lévy, Bernard-Henri
Úvahy o válce, zlu a konci dějin

recenze beletrie zahraniční

Jiný pohled na válku nabízí levicový intelektuál a novinář Bernard-Henri Lévy, který je u nás znám především jako zastánce bosenských muslimů v jugoslávském konfliktu a jako Sartrův interpret...

Jiný pohled na válku nabízí levicový intelektuál a novinář Bernard-Henri Lévy, který je u nás znám především jako zastánce bosenských muslimů v jugoslávském konfliktu a jako Sartrův interpret, ve své knize Úvahy o válce, zlu a konci dějin (Réflexions sur la guerre, le mal et la fin de l'histoire). První její část tvoří pět reportáží pro deník Le Monde (popis válečné situace v Súdánu, rozhovor s tamilským sebevrahem, článek o kolumbijské mafii a guerille, reportáže z Burundi a z Angoly). Autorovo poselství je jasné: není možné od sebe oddělovat humanitární pomoc a politiku, v Bosně stejně jako v Čečensku, Kosovu nebo Afghánistánu.
Druhá část je možná ještě o něco zajímavější. Ve více než padesáti úvahách se mísí politika, literatura, filozofie a postřehy z každodenního života ve válkou postižených oblastech s osobními příběhy. Pro české čtenáře je zájem, který tyto knihy ve Francii vyvolávají, zřejmě především utvrzením v přesvědčení, že by si naši novináři a humanitární pracovníci zasluhovali alespoň takové pozornosti jako naše hokejové mužstvo.
Matěj Turek,  Literární noviny 27/12/02

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 104 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

58%čtenáři

zhlédnuto 2078x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce