Monod, Théodore

portrét beletrie zahraniční

Monodovo dílo čítá mnoho stovek objevných vědeckých prací o poušti a jejích obyvatelích a jeho jméno nese přes dvě stě rostlinných a živočišných druhů.

Théodore Monod

Celé léto bude ve francouzském Národním přírodopisném muzeu k vidění výstava vzdávající hold úchvatnému přírodovědci, poutníku a mysliteli, kterým byl Théodore Monod (1902-2000). Místo je to k tomuto účelu jako dělané: sám Monod s oblibou říkával, že se v Botanické zahradě, kam ho matka již jako malé dítě brávala, "narodil".

Monodovo dílo čítá mnoho stovek objevných vědeckých prací o poušti a jejích obyvatelích a jeho jméno nese přes dvě stě rostlinných a živočišných druhů. Psát začal Monod ve svých šesti letech. První úvahy bývaly věnovány rodičům, v šestnácti se vrhl do psaní Zápisníků Théodora Monoda. Svou největší životní lásku nalezl muž pevně zakotvený v protestantské víře, až když byl jmenován ředitelem Francouzského ústavu pro Černou Afriku v Dakaru. Byla jí právě tamní poušť. Snad díky svému klidu a smyslu pro humor se mohl o tuto vášeň dělit se svou ženou Olgou Pickovou, Židovkou českého původu, která se později stala obětí holocaustu, i se svými dětmi.
K Monodovi nerozlučně patřila pruhovaná poutnická tunika s nápisem "Peace and Love", sandály, výškoměr, buzola a později i bílá slepecká hůl. Cesta přes poušť pouští, 900 kilometrů bez vody, mu zabrala dva měsíce. "Kdyby člověk přišel o vodu, byl by ztracen, a on si po večerech klidně četl Shakespeara," vzpomíná na otce syn Ambrož.
Základem Monodova humanismu bylo zjednodušování materiální stránky lidské existence. V tom se velice podobal Gándhímu. V osmnácti letech si poznamenal: "Rozhodně nejsem nepřítelem těla, avšak vyznávám kult přísné prostoty, která je jak moudrostí, tak hygienou." Mezi jeho myšlenkové inspirátory patřili již zmíněný Gándhí, Albert Schweitzer, Teilhard de Chardin. Obohatilo jej také přátelství s "posledním africkým mystikem" Amadou Hampaté Bâ.
M. Turek, červenec 2002

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 1354x

Inzerce
Inzerce