Reza, Yasmina
Adam Haberberg

anotace beletrie zahraniční

Alžířanka píšící francouzsky, Yasmina Reza, se kromě tvorby románové věnuje i divadlu a jako dramatička je velmi známá i za hranicemi Francie.

Yasmina Reza: Adam Haberberg, Albin Michel, 2003, 174 s.

"Něco mezi Molierem a Woody Allenem," tak ohodnotila kritika nový román sisovatelky Yasminy Reza, jež se kromě tvorby románové věnuje i divadlu a jako dramatička je velmi známá i za hranicemi Francie. Ostatně když Reza publikovala předchozí román, Une désolation (Zoufalství, 1999), vyčítalo se jí, že se nedokázala od prvků vlastních divadelnímu textu dostatečně odpoutat.

Román Adam Haberberg však byl přijat velice kladně. Jde o text čtivý, humorný a dostatečně živý, až divoký. Sleduje osudy Adama Haberberga, nespokojeného, neboť nedoceněného spisovatele, otce dvou malých dětí, jemuž bude zakrátko padesát. V době, kdy se z jeho nové knihy kdovíproč stal propadák, se navíc potýká s onemocněním levého oka, vypadá to, že na ně přestane vidět. Paradoxně však v této situaci Adam Haberberg prohlédne: přinucen zamyslet se nad životem, který vede, konstatuje samé smutné skutečnosti o rodině, přátelích, svých vztazích. V tu chvíli se náhodou setkává s bývalou spolužačkou, jež zosobňuje všechno strašné, co jen si Adam Haberberg dokáže představit: nejenže je pojítkem ke vzpomínkám, které by náš hrdina nejraději navždy pohřbil, ke všemu z ní i její současná podoba, povolání i situace (právě se rozvedla) činí naprosto odpudivou perzónu. Jak se jen mohlo stát, že Adam Haberberg přijal její pozvání a vydal se k ní domů na večeři? …zkrátka téma na román pro Yasminu Reza. A vydařené.
jš 12/2/2003
 

 

Diskuse

Vložil: jovanka, 22.05.2007 17:16
Reza, Yasmina: Adam Haberberg
Máte pravdu! Opraveno. Děkuji za upozornění. jš
Vložil: zuzana, 21.05.2007 19:54
Reza, Yasmina: Adam Haberberg
Matka Yasminy Rezy je maďarská Židovka, otec je ruský Žid iránského původu, autorka žije ve Francii. Proč ji označujete za Alžířanku?
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 5676x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce