Burgess, Anthony: Všechno, jen slunce ne

Burgess, Anthony
Všechno, jen slunce ne

recenze beletrie zahraniční

Anthonyho Burgesse znají čeští čtenáři především jako autora lingvistického experimentu Mechanický pomeranč, zfilmovaného režisérem Stanleym Kubrickem.

Burgessův Shakespeare
Anthony Burgess: Všechno, jen slunce ne. Z anglického originálu Nothing Like The Sun přeložil a doslov napsal Jan Flemr. Odpovědná redaktorka Šárka Nováková. Vydalo nakladatelství Euromedia - Oedon, k.s., Praha 2003, 240 stran, náklad a cena neuvedeny

Anthonyho Burgesse znají čeští čtenáři především jako autora lingvistického experimentu Mechanický pomeranč, zfilmovaného režisérem Stanleym Kubrickem. Burgess byl však jako umělec velmi plodný. Fiktivní autobiografie Williama Shakespeara Všechno, jen slunce ne je jeho čtrnáctým románem z celkových třiceti a autor v ní nabízí netradiční pohled na slavného dramatika. V příběhu, jejž formálně vypráví opilý profesor Burgess vypráví svým studentům na malajské vysoké škole, sledujeme Shakespearovo mládí, první básnické pokusy, neplánovanou, až vynucenou ženitbu s Anne Hathawayovou, a jeho odchod do Londýna, kde získá ochranu hraběte ze Southamptonu a zamiluje se do mulatky. Podle Burgesse se vše v Shakespearově životě řídí podle náhody či osudu, jenž vyplývá z každodenního života. Slavné sonety tak vzniknou jako soubor motivačních básní pro Southamptona, aby se oženil, příběh Hamleta zas vypráví Shakespeare svému malému synovi.

Právě sonety jsou leitmotivem celé knihy. Líčí se v nich nejen výhody, jež přináší otcovství, ale i láska a vášeň autora k adresátovi (spekulaci o Shakespearově homosexualitě si Burgess vypůjčil od Štěpána Dedala z Joyceova Odyssea) a nakonec láska k černé bohyni. Ta v románu vystupuje jako osudová žena, o níž se mladému Willovi nejprve zdá, posléze se do ní zamiluje a nakonec ji svede. Sonety jsou v textu často citovány a pochází z nich i samotný název knihy. O Shakespearově nejvýznamnějším tvůrčím období, v němž vznikly nejslavnější tragédie, se však v románu nedozvíme téměř nic, kromě toho, že Shakespeare napsal svá vrcholná díla pod vlivem postupující syfilidy, jíž se nakazil od své karibské přítelkyně, která nebyla zřejmě nikým jiným než luxusní londýnskou prostitutkou.

Všechno, jen slunce ne je v první řadě románem, v kterém se diváci pobaví nad trapnými i humornými epizodami ze Shakespearova stratfordského i londýnského života, a zajímavou hříčkou, v níž Anthony Burgess hýří jazykovými dvojsmysly (například "willnost") a výpůjčkami z alžbětinské angličtiny. Ke kvalitě knihy navíc přispívá i velmi poctivý a invenční český překlad.

 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 180 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

60%autor článku   59%čtenáři

zhlédnuto 4004x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce
Inzerce