DeLillo, Don 1

DeLillo, Don 1

portrét beletrie zahraniční

Don DeLillo bývá americkou kritikou řazen do jedné řady s takovými osobnostmi americké literární scény, jakými jsou Thomas Pynchon či Philip Roth či trochu (neprávem) opomíjený William Gaddis.

Don DeLillo bývá americkou kritikou řazen do jedné řady s takovými osobnostmi americké literární scény, jakými jsou Thomas Pynchon či Philip Roth či trochu (neprávem) opomíjený William Gaddis. Narodil se v roce 1936 a vyrostl v prostředí komunity italských emigrantů v newyorském Bronxu.

Vystudoval katolickou univerzitu, pracoval nějaký čas v proslulé reklamní agentuře Ogilvy & Mathers (mimochodem u téže firmy jistou dobu pracoval Salman Rushdie) a v šedesátých letech začal s prvními románovými pokusy. Získal si úspěch hlavně u kritiky a v intelektuálních kruzích, jeho knihy se nikdy nestaly bestsellery jako třeba romány Rotha či Mailera. Na rozdíl od mnoha svých vrstevníků se DeLillo vždy zásadně vyhýbal všem institucím literárního "establishmentu" - nikdy nepřednášel na žádné univerzitě, tvrdošíjně odmítá pozvání do kurzů tvůrčího psaní stejně jako pozvánky na literární festivaly či akademické konference. Sám zdůrazňuje, že od konce šedesátých let se věnuje výhradně literatuře.

Dnes má za sebou přes desítku knih, nejen románů, ale i esejů - od Americana přes Koncovou zónu, Běžícího psa, Mao II, Libru až po Cosmopolis, vydaný na počátku roku 2003. Při bližším pohledu vykazují všechny tyto texty několik společných témat: DeLillo v nich nezaměnitelným způsobem zachycuje nejrůznější, často protikladné aspekty moderní reality, hlavně všeprostupující pocit paranoii a nesmiřitelný konflikt mezi jedincem a vágní kategorií "obecna", často zastoupené moderních technologií, stejně jako konzumní kulturou.

Kromě témat mají DeLillovy knihy společné i velice konkrétní rysy, jakými jsou třeba úžasné detaily. Jako bývalý reklamní textař disponuje darem zachytit ve zkratce, drobném výjevu, v útržku zaslechnutého rozhovoru či projevu to, co se jeho konkurenti často pokoušejí neúspěšně popsat na desítkách stran. A právě tyto útržky, jejichž význam, jak jsem naznačil už zkraje článku, je vždy otevřený svou povahou fragmentu, dokonale souzní s popisovanou skutečností.

 

Diskuse

Vložil: prokop ševčík, 08.01.2007 20:56
DeLillo, Don 1
nevíte kde bych tuto knihu pro svoji matku koupil chtěl jsem ji koupit dodatečně koupit k vánocům zapoměl jsem chtěl jsem MAO 2 děkuji P.S. OBEŠEL JSEM X KNIHKUPECTVÍ a nic (jsem v tomto směru trochu analfabet)
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 6263x

Inzerce