Gunzig, Thomas
Il y avait quelque chose dans le noir... Č

recenze beletrie zahraniční

V každé z devíti povídek se setkáváme s Minitrip, ženskou bytostí, jakýmsi symbolem vyvolávajícím na jedné straně krásu a touhu, na straně druhé smrt a zoufalství.

Představivost, morbidnost a touha…
Thomas Gunzig: Il y avait quelque chose dans le noir qu’on n’avait pas vu, Éditions Julliard, Paris, 1997

Thomas Gunzig
Narodil se v Bruselu roku 1970. Jeho sbírky povídek mají vskutku výrazné rysy: mluvená próza kolísající mezi burleskou a cynismem, která nastavuje současnému světu nemilosrdně zrůdné zrcadlo (Situation instable penchant vers le mois d’août, 1993; Il y avait quelque chose dans le noir qu’on n’avait pas vu, 1997; A part moi personne n’est mort, 1999).
V roce 2001 rozvinul ve svém románu satiru na násilí, které je tak typické pro dnešní svět (Mort d’un parfait bilingue, Prix Rossel).

Kniha Il y avait quelque chose dans le noir qu’on n’avait pas vu (dalo by se přeložit jako „Ve tmě bylo něco, co jsme předtím neviděli“) od Thomase Gunziga je sbírkou devíti krátkých povídek. V každé z nich se setkáváme s Minitrip, ženskou bytostí, jakýmsi symbolem vyvolávajícím na jedné straně krásu a touhu, na straně druhé smrt a zoufalství. Jednou je během stopování sražena autem se třemi mladíky, kteří ji dobijí heverem; podruhé ztroskotá a ocitne se na pustém ostrově společně s mladíkem, který po ní touží, ale ona nakonec onemocní a její tělo se rozkládá; jindy je zase mučena Gestapem, ztratí však paměť a zapomene slovo, jímž by se vysvobodila: „Kdepak, nedá se nic dělat, pokusila jsem se jim říct, že jsem zapomněla své slovo, ale chci stejně skončit, a oni se začali smát. Ten cvok mi sdělil, že jestli z toho hodlám vyváznout takhle, být volná, aniž bych se jim přiznala, že je to trošku snadné. Mysleli, že je chci oblafnout. A tak mě přivázali a nejdřív jeden a pak ten druhý…“

Povídky jsou plné imaginace, což se projevuje zejména v detailech a jejich hojném používání. „Klekl si vedle infantky a pozorně sledoval tlačítka. Rec. Play. Ffrw. Rwd. A Pause.“ Tímto způsobem se autorovi daří vytvořit napětí a upoutat pozornost čtenáře, se kterým si následně může pohrávat. „Kuchař jí musel přiznat, že tedy nic. Tenhle přístroj mu neříkal o nic víc, než starý plátek vepřové kůže.“

I jazyk přispívá k upoutání čtenáře, neboť spisovný jazyk je často prokládán hovorovými, ba pejorativními výrazy, užitými v přímé řeči.
Mezi hlavní společná témata povídek patří temno, krev a smrt, a jejich expresivita je ještě zvýrazňována již zmíněnými prostředky. Ale díky absurdnosti všeho druhu a Gunzigovu černému humoru je veškerý patos vytěsněn. Ačkoliv brutalita a morbidnost jdou místy až do krajnosti, v daném kontextu nepociťujeme nevolnost, spíše jsme neustále překvapováni.
Názvy povídek jako například Poslední injekce Jean-Pierra X, Slunce mělo v očích mýdlo či ten, který je zároveň názvem celé sbírky, Ve tmě bylo něco, co jsme předtím neviděli, nutí čtenáře, aby se nad nimi zamyslel, aby si představil, co znamenají. Jeho představy, které jsou spíše abstraktního rázu, se pak buď potvrdí, nebo ne, neboť autor nás vede téměř nepředstavitelnými prostory a zároveň nám předkládá prazvláštní osudy svých postav. Porozumění názvům je tedy záležitost dost subjektivní, a díky tomu jsou povídky poetičtější.

Stručně řečeno, jakmile přečtete několik prvních odstavců jedné z povídek, vaše zvědavost vám nedovolí zavřít knihu, dokud tuto povídku nedočtete do konce. A po přečtení celé knihy vám nic nezabrání v tom, abyste si o ní půlhodinku popřemýšleli. Dojdete k neskutečné skutečnosti, tvořené věcmi reálnými, leč protichůdnými (např. morbidnost versus touha), které jdou společně směsicí absurdních okolností a prostředí. A to mi připadá obohacující.
Daniel Petkevič, 2003

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 111 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

55%čtenáři

zhlédnuto 2139x

štítky k článku

Inzerce
Inzerce