Bassani, Giorgio (2003)

Bassani, Giorgio (2003)

Autor článku: Jiří Špička - 17.5.2003


Vzpomínka na Giorgia Bassaniho

Ve dnech 20.- 25. února se v novém římském Domě literatur (Casa delle letterature) konala pod záštitou prezidenta republiky konference o Giorgiu Bassanim, jednom z největších italských prozaiků 20. století. Na její přípravě se podílely kromě zmíněného Domu literatur také katedra italianistiky římské univerzity La Sapienza, město Řím a nadace Giorgia Bassaniho.

i zásadních momentech Bassaniho života, kterým byli přítomni.
Pozvání přijali i někteří známí italští spisovatelé a publicisté: v první řadě Ferdinando Camon, dále např. Elisabetta Rasy a Giorgio Montefoschi, kteří zhodnotili Bassaniho přínos pro vlastní tvorbu a pro celou moderní italskou literaturu. O tom, jak se Ferrara, město, kde se odehrávají Bassaniho romány a povídky, stala díky těmto prózám "existenciální situací" a jak je téměř nemožné o ní po Bassanim ještě něco poetického napsat, výstižně pohovořil ferrarský spisovatel Roberto Pazzi, českému publiku dostupný v překladech Hledání imperátora a Stroj času.

Konference se těšila velkému zájmu publika: sál s kapacitou čtyřiceti míst byl neustále plný a další posluchači sledovali výstupy na velké obrazovce v přilehlé místnosti. Často se rozproudila diskuze o vyslechnutých příspěvcích, neboť Bassaniho památka je v Římě stále živá a mnozí přítomní spisovatele znali osobně, nebo se jako literární kritikové zabývají jeho dílem.

Ve večerních hodinách proběhly projekce tří filmů, natočených na motivy Bassaniho románů: Zahrada Finzi-Continiů od Vittoria De Sicy, Dlouhá noc 1943 od Florestana Vanciniho a Zlaté brejličky od Giuliana Montalda. Poslední dva jmenovaní režiséři se osobně zúčastnili promítání.

Do 18. března probíhá v Domě literatur výstava fotografií, knih, rukopisů a dalších dokumentů spojených s Bassanim. Pořádající organizace rovněž vydaly velice zajímavou brožurku s množstvím cenných fotografií, na kterých je Bassani zachycen s celou plejádou veličin italské kultury 20. století.

Casa delle letterature
Až na zahájení v Promočním sále na Kapitolu se všechna setkání odehrála v nově vytvořeném Domě literatur na Piazza dell'Orologio, v samém centru Říma, který tvoří část rozlehlého komplexu Oratorio dei Filippini, postaveného podle projektu velkého barokního architekta Francesca Borrominiho. Budova prošla asi desetiletou rekonstrukcí, jejímž cílem bylo vytvořit významné kulturní centrum města Říma nabízející všem zájemcům o italskou a zahraniční literaturu 20. století knihy, periodika a bibliografické informace (českého návštěvníka jistě potěší, že zde najde i přihrádku s asi dvaceti tituly české moderní literatury). Nutno poznamenat, že interiéry jsou vskutku nádherné a počítačová a audiovizuální technika je na nejvyšší úrovni. To, o co jde především, rozsah a aktuálnost knižního fondu, však bohužel nepřesahuje nabídku běžné městské knihovny. Centrum je ovšem teprve na začátku své existence a množství knih bude bezpochyby utěšeně narůstat.
Link: www.alos.it/casadelleletterature
Jiří Špička, březen 2003



Diskuse


Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Související články:



Zhlédnuto: 477x




 
V roce 2012 projekt podpořili:
Norwegian Embassy
Embassy of Finland
Polský institut
Rumunský kulturní institut

Top knihy
Kosmas
redakce se schází v kavárně

Inzerce