Akadijská literatura

přehled beletrie zahraniční

Jde o literaturu frankofonní kultury několika set tisíc obyvatel z různých oblastí Nového Skotska, Nového Brunšviku a ostrova Prince Eduarda.

Akadijská literatura

Jde o literaturu frankofonní kultury několika set tisíc obyvatel z různých oblastí Nového Skotska, Nového Brunšviku a ostrova Prince Eduarda, specifickou vlastním kulturněhistorickým vývojem v určitých aspektech odlišným od vývoje québeckého. Až do padesátých let měla akadijská literatura charakter ve větší míře pouze "orální" a později pomáhala při formování akadijské identity. Teprve v posledních desetiletích se její spisovatelé začali zabývat i tématy univerzálnějšími (...).
z článku K. Labohé, In: LN 19/10/2000

Kanadský básník Serge Patrice Thibodeau (jehož si čeští čtenáři mohou pamatovat z letošního Mezinárodního festivalu spisovatelů) patří k těm světovým autorům, kterým při jejich toulkách světem učarovalo právě naše hlavní město. Jeho básnická sbírka Pražský cyklus (Le Cycle de Prague), inspirovaná návštěvou Prahy, francouzsky vyšla v roce 1992. Český překlad, který v současné době dokončuje Markéta Vinická, by u nás měl vyjít počátkem příštího roku.

S.P. Thibodeau, jedenačtyřicetiletý rodák z kanadského Nového Brunšviku žijící od roku 1986 v Montrealu, je spisovatelem reprezentujícím tzv. akadijskou literaturu. (...) Jeho poezie bývá charakterizována snahou o syntézu smyslnosti a spirituality, modelu majícího svůj původ již v konceptu barokního umění. Thibodeau je ale hlavně básníkem cestovatelem, básníkem tulákem, jehož tvorba vzniká za neustálého pohybu, v tužbě po nových, všechny smysly opájejících zážitcích. Při svých toulkách Evropou, Orientem a Afrikou se tak opětovně navrací do jednoho města, jež ho magicky přitahuje, "kterým se cítí být milován" - do Prahy. (...) Také další z Thibodeauových pravidelných cestopisných statí vychází tento podzim v kanadské literárněkritické revui Le Sabord. Příspěvek tvoří text s názvem Mikulov, v němž autor popisuje setkání s českou pěvkyní Magdalenou Koženou na koncertě festivalu barokní hudby (...). z článku K. Labohé, In: LN 19/10/2000

© Kristina Labohá

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2956x

Inzerce