Polská literatura roku 2003, nominace na cenu NIKE

aktualita beletrie zahraniční

Mezi každoročními kandidáty, jakými jsou držitelé Nobelovy ceny Czesław Miłosz a Wisława Szymborská či další básnířka, Julia Hartwigová, se celkem logicky objevila i dvacetiletá debutantka Dorota Masłowska...

Nominace na letošní polskou literární cenu NIKE

“Ceny vždy nejsou objektivním ukazatelem,” prohlásil po převzetí ceny NIKE v loňském roce za svůj román Pod mocnym aniołem (do češtiny těžko přeložitelné, snad londonovský opis “Démon alkohol“) spisovatel a publicista Jerzy Pilch. Přestože má svým způsobem pravdu, jsou ceny NIKE již několikátým rokem jedním z hlavních směrodatných ukazatelů prózy, poezie, ale i odborné literatury, která v současnosti v Polsku vzniká.

“Když tato cena před sedmi lety vznikala, její tvůrci chtěli, aby byla něco jako anglická cena Bookera - tedy prestižní, mediálně dobře udělaná a propagovaná. A také financovaná. To není jako například Zlaté pero v Sochačevu, kde člověk maximálně dostane diplom a kytku. 100 000 zlotých jsou konkrétní peníze, a to lidi motivuje. A je to dobře. Nejdříve 20 nominací, potom sedm finalistů a nakonec finále, které celé přenáší TV. Výsledkem je, že i ti, kteří se o literaturu vůbec nezajímají, oceněné knížky kupují,” vyjádřil se o NIKE jeden z loňských nominovaných, spisovatel a v současné době šéf oddělení publicistiky deníku Gazeta wyborcza, Krzysztof Varga.

V letošním roce se v nejužším nominačním výběru sešli autoři různých generací, literárních stylů a žánrů. Mezi každoročními kandidáty, jakými jsou držitelé Nobelovy ceny Czesław Miłosz a Wisława Szymborská či další básnířka, Julia Hartwigová, se celkem logicky objevila i dvacetiletá debutantka Dorota Masłowska. Sedmičku nominovaných, tedy tři sbírky poezie a jeden román, doplnila další básnická sbírka J.M. Rymkiewicze, historická studie o pravoslavném Rusku Andrzeje Walického a reportáž z poválečné Bosny Wojciecha Tochmana. (V prvním výběrovém kole, které proběhlo v květnu, se objevilo 20 sbírek poezie, což alespoň částečně vysvětluje převahu poezie v konečném výběru.)

Seznam nominovaných knih na cenu NIKE 2003:
Wisława Szymborska: Chwila
Wojciech Tochman: Jakbyś kamień jadła
Andrzej Walicki: Rosja, katolicyzm, i sprawa polska
Jarosław Marek Rymkiewicz: Zachód słońca w Milanówku
Julia Hartwig: Błyski
Dorota Masłowska: Wojna polsko ruska pod flagą biało-czerwoną
Czesław Miłosz: Orfeusz i Eurydyka

První ročník NIKE se konal v roce 1997 a hlavní cenu (společně s finanční odměnou 50 000 zlotých) získal představitel tzv. vesnického proudu Wiesław Myśliwski za román Widnokrąg (Horizont). Do řady laureátů ho následoval držitel Nobelovy ceny z roku 1980 Czesław Miłosz za Pieska prydrożnego (Pejsek u cesty), o rok později Stanislaw Barańczak se sbírkou Chirurgiczna precyzja (Chirurgická přesnost), poté Tadeusz Różewicz (Matka odchodzi - Odchod matky) a výše citovaný Jerzy Pilch. V loňském roce obdržela cenu NIKE Joanna Olczak-Ronikierová za knihu s tematikou holocaustu W ogrodzie pamięci (V zahradě paměti). Sedm knih bude jako každý rok hodnotit devítičlenná odborná porota a výsledky letošního, sedmého ročníku budou známy první říjnovou neděli. Uvidíme, zdali se i v této oficiální a mediálně dobře propagované soutěži ukáže, že i zde má “mládí zelenou”…  Bára Gregorová (více na stranách polského deníku Gazeta wyborcza)

© Barbora Gregorová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2771x

Inzerce
Inzerce