Allende, Isabel: El reino del Dragón de Oro

Allende, Isabel
El reino del Dragón de Oro

ukázka beletrie zahraniční

Budhistický mnich Tensing a jeho žák, princ Dil Bahadur, už řadu dní slézali vysoké vrcholky severního Himaláye, oblasti věčného ledu, kam v historii vkročilo jen pár lámů.

Isabel Allendová: El reino del Dragón de Oro (Království Zlatého draka)

1. kapitola
Údolí Yetiů
Budhistický mnich Tensing a jeho žák, princ Dil Bahadur, už řadu dní slézali vysoké vrcholky severního Himaláye, oblasti věčného ledu, kam v historii vkročilo jen pár lámů. Ani jeden nepočítali hodiny, protože čas je nezajímal. Kaledář je lidský vynález; na duchovní rovině čas neexistuje, tak to učil mistr svého žáka.

Důležitý byl pro ně výstup, kterého se mladík účastnil poprvé. Mnich si pamatoval, že ho v některém minulém životě podnikl, ale tyto vzpomínky byly poněkud zmatené. Řídili se pokyny na pergamenu a orientovali se s pomocí hvězd, v krajině, kde i v létě vládly velice tvrdé podmínky. Teplota několik stupňů pod nulou byla snesitelná jen po několik měsíců v roce, když nezuřily zlé bouře.

Dokonce i pod jasným nebem byl citelný mráz. Měli na sobě vlněné tuniky a prosté pláště z yačí kůže. Na nohou měli boty z téže kůže, obrácené kožešinou dovnitř a s povrhem natřeným tukem.Na každém kroku si dávali pozor, protože uklouznout na ledu znamenalo, že by se mohli kutálet stovky metrů do hlubokých propastí, které přetínaly hory jako záseky Boží sekyrou.

Proti jasně modrému nebi se rýsovaly zářící zasněžené vrcholky hor, kudy poutníci postupovali beze spěchu kupředu, protože v této výšce neměli dostatek kyslíku. Často odpočívali, aby se plíce přizpůsobily. Bolela je hruď, uši a hlava; trpěli nevolností a únavou, ale ani jeden se o těchto slabostech těla nezmínili; pouze si hlídali dech, aby co nejlépe využili každé nadechnutí.

Hledali ony vzácné rostliny, které se nacházely pouze v ledovém Údolí Yetiů a které byly nezbytné pro přípravu léčivých nápojů a mastí. Vrátí-li se z nebezpečné cesty živí, budou se moci považovat za zasvěcené, neboť jejich povaha se zocelí. Vůle a odvaha byly během přechodu podrobeny mnoha zkouškám. Žák bude potřebovat obě tyto ctnosti, vůli i odvahu, aby naplnil úkol, jenž ho v životě čeká. Proto se jmenoval Dil Bahadur, což v jazyce Zakázaného království znamená „statečné srdce“. Cesta do Údolí Yetiů byla jedním z posledních úseků tvrdé přípravy, kterou princ za dvanáct let podstoupil.

 

Diskuse

Vložil: Margarita, 20.10.2003 15:49
Allende, Isabel: El reino del Dragón de Oro
!Muy bueno! Gracias :o) ? Y la continuación, cuándo ?
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2513x

Inzerce