Québec
knižní novinky / jaro 2002

přehled beletrie zahraniční

Výběr knižních novinek inspirovaný přehledem publikovaným v revui Nuit blanche.

Québec: knižní novinky / jaro 2002
Výběr knižních novinek inspirovaný přehledem publikovaným v revui Nuit blanche


Nakladatelství Varia přichází s ohlašovanou knihou o Laure Conanové, významné postavě quebecké literatury. Jean-Noel Dion doplnil publikaci četnými fotografiemi spisovatelky a kromě její vlastní korespondence sem zařadil i dopisy, které se o ní zmiňují. Titul nese dlouhý název: Laure Conanová, Mám tolik námětů na beznaděj, Korespondence, 1878-1924. Poskytuje zajímavý pohled na quebeckou společnost a problémy a postavení žen spisovatelek na přelomu 19. století.

Nakladatelství L´Interligne se dostalo do užšího výběru na udělení Ceny za literaturu Anne-Hébertové s knihou Aristota Kavungua Sbohem San Salvadoru (L´adieu a San Salvador). Na pozadí koloniální války, jež postavila proti sobě Angolu s Portugalskem, nás autor přivádí do temného světa a temných časů, připomíná, že památka na jisté osoby by měla zůstat zachována. Pohnuté události jako by se promítaly i do jazyka, stylu knihy.

Cenu za románový debut získala Arlette Fortinová s titulem Kvůli štěstí (C´est la faute au bonheur), který vydalo nakladatelství VLB.

Milovníci poezie by neměli opomenout novou básnickou sbírku Géralda Leblanca Nejsvětlejší čas (Le plus clair du temps, vydalo Perce-Neige). Leblancův úspěšný román Moncton Mantra se právě překládá do angličtiny, chystá se rovněž reedice prvních tří sbírek poetických textů. Dalším nakladatelským počinem bude vydání stovky básní Michela Beaulieu, významného quebeckého básníka, jenž zemřel roku 1985. Zmíněnou publikaci vydá Guy Clotier v nakladatelství Noroit pod názvem Trivialités.

Nový román vydává Monique Proulx, jež měla před deseti lety úspěch s knihou Neviditelný muž v okně (Homme invisible a la fenetre). Poslední román se jmenuje Srdce je nedobrovolný sval (Le coeur est un muscle involontaire), odehrává se v Montrealu a vystupují v něm jako ve správné detektivce tři záhadné postavy: Florence navrhuje webové stránky, její společník Zéno a Pierre Laliberté, slavný romanopisec žijící inkognito.

Překladatel, odborník na lidovou quebeckou kulturu, spoluzakladatel a jeden z šéfů literární revue Moebius a nakladatelství Triptyque, autor deseti básnických sbírek Pierre DesRuisseaux přichází s velmi vyzrálým dílem nazvaným Deník zevnitř (Journal du dedans).

V nakladatelském domě Hurtubise HMH oznámil zavedení nové řady, jež zahrne romány a eseje pro široké publikum a ponese název amErica. Za cíl si klade popularizovat frankofonní literaturu z Ameriky od Jihu po Sever. Povede ji Jacques Allard.

Stať Lakise Proguidise Z druhé strany mlhy, Esej o současném francouzském románu (De l´autre coté du brouillard, Essai sur le roman français contemporain, nakladatelství Nota bene) hledá příčiny neschopnosti současné literární kritiky. Lakis Proguidis, jenž se sám kritikou zabývá, přečetl sedm románů současných francouzských autorů, jež ho nějakým způsobem oslovily, a vykládá o své estetické zkušenosti, jak skrze ni lze vidět různé podoby a vztahy světa, jenž v nás dříme. Proguidis založil a vede literární revui Atelier du roman, o románu napsal dvě rozsáhlá díla: Spisovatel navzdory kritice, Esej o díle Witolda Gombrowicze (Gallimard, 1989) a Dobytí románu, od Papadiamantise po Boccacia (Les Belles Lettres, 1997).

Nakladatelství Hurtubise HMH se rozhodlo podporovat mladé tvůrce a vypisuje novou literární cenu spojenou se stipendiem ve výši 1000 $. Bude se udělovat každoročně studentovi za nejlepší diplomovou práci v oboru literatury na Quebecké univerzitě v Montrealu. Podobně lyceum Sherbrooke vypisuje cenu pro gymnazisty, účastnící se programu kritické četby současné literatury. Finančně ji podpoří skupina nakladatelů a vydavatelů Biblairie-Caza.

Nakladatelství Fides vydalo nádhernou ilustrovanou biografii význačné postavy quebecké literatury, Emilla Nelligana s názvem Album Nelligan. Obsahuje přes 500 obrazových dokumentů, 15 barevných příloh, a shrnuje jeho život, dílo, dobu. Pozadí Nelliganova života tvoří literární a umělecký Montreal na přelomu 19. století. Autorem knihy je Paul Wyczynski, jenž už jeden Nelliganův životopis vydal; své prakticky celoživotní bádání tentokrát zaměřil především na shromáždění této neobvyklé obrazové dokumentace.
 

© Jovanka Šotolová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2412x

Inzerce
Inzerce