Singer, Isaac Bashevis: Satan v Goraji

Singer, Isaac Bashevis
Satan v Goraji

recenze beletrie zahraniční

Satan v Goraji je prvním Singerovým románem...

 

Isaac Bashevis Singer: Satan v Goraji. Z jidiš originálu  Der Sotn in Goraj přeložil Jan Skoumal, vydalo nakladatelství Argo, Praha 2003, 152 stran

Prvním Singerovým románem je Satan v Goraji – tehdy osmadvacetiletý mladík jej dokončil roku 1932 ve Varšavě, jejíž židovská čtvrť v literatuře prvních desetiletí našeho století představovala velmoc nejen co do množství produkce, ale i co do zachycení a vlastně až předjímání moderní senzibility. Už zde se objevují základní obecně lidská témata, jež spisovatele znovu a znovu pronásledují (jak problém dobra a zla, víry a pochybnosti, činu a přemítání, tak otázky povahy iluze a radostí těla), a už zde se autor vymyká všem často protichůdným „nálepkám“ a zařazením teoretiků – není totiž ani modernistou a ani tradicionalistou, a rozhodně nepíše o démonech v linii hrůzostrašných gotických příběhů. Satan v Goraji totiž patří k těm literárním klenotům, které dokazují, že realismus a fantazie se jako dva základní umělecké principy vůbec nevylučují – naopak, pro Singera jsou pouze dvěma stranami téže mince. V románu se tak mísí prvky historické a psychologické s elementy z „jiného světa“, s jevy nadpřirozenými až démonickými, přičemž jejich vzájemné prolínání celkové kouzlo románu jen umocňuje.

Jako dějový základ autorovi slouží události v Polsku 17. století po nájezdech ukrajinských kozáků vedených Bogdanem Chmielnickým. Židé v pogromech viděli Boží znamení, jež jim napovídalo, že se blíží konec světa, jisté „porodní bolesti“, které nutně provázejí dlouho očekávaný příchod Mesiáše. I židovská komunita v Goraji podlehne všeobecné náboženské hysterii a nechá se zmanipulovat zvěstmi o konci exilu – ovlivněna osobními příklady jejich šiřitelů odhodí veškeré morální zábrany a konec této pozemské existence (před odletem na oblaku do Jeruzaléma) vychutnává plnými doušky. Převládne zde tak ona démonická stránka lidské povahy, jež normální a obyčejné lidi mění ve vizionáře a psychopaty a bílé prohlašuje za černé. Dočasně vítězí Satan – Singer totiž věřil, že zatímco Bůh je s člověkem vždy a všude (třebaže Jeho přítomnost nezaručuje žádnou intervenci), mnohem častěji zasahuje Satan, jenž věčně svádí k rouhání a nepravostem. Proto se v Singerově světě spíše než andělé prohánějí démoni a zlí duchové, kteří symbolizují to svéhlavé, bloudící a ďábelské v nás.

Zázrak se však nekoná a dříve až šílené nadšení pomalu ustupuje hořkosti, panice a hanbě. Kolo dějin se tedy opět otáčí – z bývalého proroka se stává osoba posedlá zlým duchem a z třeštících davů pokojní obyvatelé. Co bylo černé, je zase bílé. Člověk je tak vykreslen jako nejzranitelnější ze všech tvorů, neboť lidský rod velmi snadno podléhá iluzím. Zdůrazněme, že Singer knihu napsal v době, kdy z jedné strany hrozilo nebezpečí fašismu, zatímco na straně druhé se budoval komunismus, a dobře tedy věděl, jak snadné je fascinovat masy příslibem lepší budoucnosti. Nehrál však pouze roli chladného a cynického pozorovatele, jehož pesimismus nezná hranic. Snažil se sice o co nejobjektivnější vylíčení příběhu tím, že nehodnotil, nýbrž jen popisoval, a plnil tedy pouze funkci toho, kdo přihlíží, přihlížel však s hrůzou – s hrůzou nad lidskou nedokonalostí, pošetilostí a nestálostí, s hrůzou, jež přerůstá v porozumění. A snad právě odtud pramení spisovatelův hluboký humanismus, který jako by dával nový smysl nejen židovskému utrpení, ale lidské existenci vůbec.

 

© Hana Ulmanová, sborník Americká židovská literatura 
na iLiteratura.cz se souhlasem autorky

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 162 čtenářů.

Diskuse

Vložil: David, 19.05.2005 16:53
Singer, Isaac Bashevis: Satan v Goraji
Myslím že by bylo přínosné aby každý věřící člověk tuto knihu přečetl aby se tam poznal. Jelikož já jsem se začal věnovat víře a uznávám svoji nestálost vůči králi židů. i já jsem nedokonalí ale děkuji Ježíši že mě neopouští.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

53%čtenáři

zhlédnuto 5887x

katalogy

štítky k článku

Inzerce
Inzerce