Moníková, Libuše - konference

Moníková, Libuše - konference

aktualita

Mezinárodní konference o německy píšící autorce Libuši Moníkové, která se koná 11.-15.11.2003

Konference o Libuši Moníkové

Mezinárodní konference o Libuši Moníkové proběhne v týdnu od 11. – 15. listopadu v Českých Budějovicích. Setkání literárních vědců a germanistů, jejichž společným tématem bude dílo autorky českého původu, která je však známá spíše za hranicemi republiky, pořádá Jihočeská univerzita: http://monikova-tagung.pf.jcu.cz/program.html

Libuše Moníková (1945 – 1998) prožila velkou část života v Německu, ale v tématech svých knih (psaných německy) se často vracela do Čech. Její stěžejní román Fasáda, líčí tragikomiku života pětice protirežimních výtvarných umělců v době socialismu, jejichž sisyfovským úkolem je opravit bohaté sgrafito litomyšlského zámku. Do češtiny byl tento román sice přeložen, ale zatím zde nevyšel.

Dílo Libuše Moníkové je vysoce ceněno především v německé a anglo-americké jazykové oblasti. Friedrich C. Delius označil Fasádu za moderní evropský román, Sibylle Cramer ho zařadila do velké literární tradice pitoreskního románu. Tvorba pražské rodačky je předmětem literárněvědných monografií. K vydání se ve Velké Británii připravuje monotematický sborník.

Konference se kromě přednášejících z českých a slovenských univerzit zúčastní i zahraniční hosté, např. uznávaná literární kritička Sibylle Cramerová z Berlína, germanista Jürgen Eder z Augsburku či děkanka Filozofické fakulty univerzity v Ljubljaně Neva Šlibarová. V autorském čtení se představí také Eda Kriseová.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3310x

Inzerce