Strządała, Jan

portrét beletrie zahraniční

Známy polský básník.

Jan Strządała
se narodil ve Wiśle v rodině výtvarníka a sochaře. V l. 1961-1972 studoval na lékařské fakultě v Lodži. Debutoval v r. 1969 pod pseudonymem Jan Strehl sbírkou Przegrany semestr (IW "PAX", Warszawa). Od té doby vydal několik desítek knih v Polsku i v zahraničí (Španělsko, Itálie). Z jeho tvorby byly připraveny pořady Polského radia a televize. V Katolickém radiu Puls moderuje pořad "Leczenie wierszem" (Léčení básní). V období Vojenského stavu v Polsku i později vedl Gliwickou literární skupinu, kde žije. Od r. 1985 je členem Stowarzyszenia Autorów "ZaiKS", od r. 1989 je členem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, od r. 1992 je místopředsedou Klubu Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych w Katowicach, v l. 1993-1996 byl předsedou Oddziału Katowickiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP), druhou kadenci zastává od r. 1999. Od r. 1996 je členem hlavního výboru SPP a od r. 1999 je jeho místopředsedou. Je laureáterm řady literáních cen v Polsku i v zahraničí. Obdržel mj. The Twentieth Century Award for Achievement 1999 IBC Cambridge England.
Vydal mj. sbírky poezie Słoneczna noc ("Sluneční noc", Warszawa 1983), Trudna Galaktyka ("Obtížná galaxie", Warszawa 1988), Pochylone niebo ("Nakloněné nebe", Warszawa 1994), Nieobecna noc ("Nepřítomná noc", Kraków 1997), Naga sukienka ("Nahá sukénka", Kraków 2001), jeho tvorba je zastoupena v antologiích Jaszczurowy Laur ("Ještěrčí vavřín", 1980), Łódzka Wiosna Poetów ("Lodžské jaro básníků", 1985), Antologia polskiej liryki z motywem chleba ("Antologie polské lyriky s motivy chleba", 1992). Uvedené překlady pocházejí z výboru poezie Szept igły w otwartej żyle ("Šepot jehly v otevřené žíle",Katowice, EGO, 1993).
- lm -

"Poezie Jana Strządały ne sebe již od sedmdesátých let obrací pozornost čtenářů svým zvláštním, přesvědčivým tónem. Spojuje morální nekompromisnost s velkou smyslovou citlivostí - obě tyto oblasti dokáže spojovat v ostrých, čistých obrazech, někdy harmonických, někdy záměrně disharmonických, jitřících svědomí. (...) Překvapující a neobvyklý (v současné polské poezii výjimečný) je kontrast jemnosti pocitů s někdy brutální, expresivní stylistikou. To vytváří pro tohoto básníka tak charakteristický akord: citlivost vůči svět a zděšení světem."
 

Strzadala

© Piotr Matywiecki

Diskuse

Vložil: aax@op.pl, 15.05.2004 11:12
Strządała, Jan
wiersze doskonale choc troche staromodne
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 1687x

Inzerce