Sijie, Dai: Diův komplex

Sijie, Dai
Diův komplex

recenze beletrie zahraniční

Román Diův komplex čínského autora žijícího od roku 1984 ve Francii Dai Sijieho byl letos odměněn literární cenou Femina.

 

Výklad snů jako prostředek pro získání milované slečny
Dai Sijie
: Diův komplex (Le complexe de Di, Gallimard, 2003, 363 stran)

Román Diův komplex čínského autora žijícího od roku 1984 ve Francii Dai Sijieho byl letos odměněn literární cenou Femina.

Dai Sijie, jak naznačuje už název románu koketující s komplexem Oidipovým (a nikoli se jménem řeckého boha, jak by se dle českého překladu mohlo zdát), sepsal dílko humorné, ba ztřeštěné, snažící se podat kritiku současné čínské morálky spjaté s korupcí.

Kniha vypráví o Číňanu Muovi – nejen že je krátkozraký, navíc ještě panic –, který se po desetiletém studiu psychoanalýzy ve Francii vrací do své vlasti. Hrdina je to přitažlivý, ale zároveň i popouzející. Jako zapálený žák Freudův a Lacanův se totiž rozhodne osvobodit svou první lásku, Sopku Staré Luny, uvězněnou na rozkaz soudce Dia za to, že pózovala pro nevhodné fotografie. Uzurpátor ale výměnou za provinilou krásku žádá mladičkou pannu. Mua čeká dlouhé putování, hledání na nekonečném čínském území, které v mnohém prodělalo změny, avšak stále je poznamenáno maoismem. On, který se po letech rodné zemi již tak těžko přizpůsobuje, je tu pokládán za věštce, neboť se právě tam, kde je učení zmíněných slavných vědců zakázané, snaží jejich teze ke svým cílům uplatnit, využít: vykládá sny, aby našel dnes tak vzácné zboží, neposkvrněnou dívku.

"Pokusit se nakousnout psychoanalytický rozbor Číny bylo od autora odvážné," vyčítá se mu v kritice S. Morinové uveřejněné v říjnu v časopise Lire, "taková analýza by si zasloužila víc než jen praštěné příhody, pseudoanalýzu snů běžných lidí a legrační peripetie domýšlivého Don Quichota." Jiní odborníci na literaturu však román vynášejí jako dílo obdivuhodné, podbarvené vášnivým vztahem autora k západoevropské literatuře, jehož dokladem byl už debutový Sijieův titul, Balzac a čínská švadlenka.

Dai Sijie, jenž se úspěšně autorsky věnuje jak literatuře, tak i filmu, dokáže poutavě propojit svět evropský s kulturou čínskou, pravděpodobně těží ze schopnosti uspokojit poptávku po pořádné dávce uchopitelné exotiky. Rozpornost kritických soudů zarážející není, ani nejednotnost názorů na verdikt poroty prestižní Prix Femina – literární ceny jsou ve Francii už dlouho předmětem pochyb, ba pohrdání – je jich moc a ne vždy věnčí ta prokazatelně nejlepší díla.

© Jovanka Šotolová

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 109 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

51%čtenáři

zhlédnuto 3132x

Inzerce
Inzerce