Moore, Alan: Z pekla 4

Moore, Alan
Z pekla 4

recenze komiks

Úctyhodný šestisetstránkový špalek původně vycházel během 90. let v samostatných sešitech, čeští čtenáři však mohou mít to potěšení dopřát si kompletní dílo naráz. Vcelku se ovšem dá přečíst jen stěží.

 

Temný komiks o démonech viktoriánské Anglie
Podle Alana Moora je každý z nás trochu Jackem Rozparovačem
Alan Moore - Eddie Campbell: Z pekla. Přeložil Viktor Janiš. Vydal BB Art, Praha 2003. Cena 690 Kč.

Původní význam slova komiks zněl „veselé obrázkové čtení“. Pokud by bylo třeba někomu dokázat, že komiks už nemusí být veselý, ba ani že už nemusí pojednávat o supermanech, mohl by posloužit například Spiegelmanův dvousvazkový Maus, autobiografický příběh z koncentračního tábora. Anebo nyní komiks Z pekla. Úctyhodný šestisetstránkový špalek původně vycházel během 90. let v samostatných sešitech, čeští čtenáři však mohou mít to potěšení dopřát si kompletní dílo naráz. Vcelku se ovšem dá přečíst jen stěží. I samotné texty dialogů postav čítají stovky stran a čtení to není věru lehké. Veselé pak ani trochu.

Autorem scénáře je dnes asi nejvýznamnější komiksový scenárista Alan Moore, který v polovině 80. let pomohl posunout kreslený seriál na vyšší úroveň svým slavným dílem Watchmen. Koncem 80. let však Moore na svět komerčního komiksu, sešněrovaný úzkoprsými pravidly, zanevřel a publikoval v malých vydavatelstvích. Zde se seznámil s Eddiem Campbellem, výtvarníkem a nezávislým vydavatelem. Výsledkem jejich spolupráce byl právě komiks Z pekla. Něco takového by ve velkém vydavatelství nejspíše neprošlo. Z pekla není vůbec líbivým dílem. Campbellovy linie působí nahodilým, uspěchaným dojmem skic, mnohé obrázky se beznadějně topí v hustých šrafurách a málokterou postavu by bylo možné prohlásit za pohlednou či sympatickou.
Moorův scénář neumožňuje zběžné čtení. Je vícevrstevnatý, často využívá metodu náhlých časových střihů a slovních asociací, někdy se děj zcela zastaví a postavy tráví čas obšírnými monology.

Za námět si Moore vybral legendu o londýnském Jacku Rozparovači. Příběh začal vznikat během stého výročí pěti tajemných vražd prostitutek, jež vzrušily britskou veřejnost v roce 1888. Mnoho autorů se pokusilo spekulovat, kdo byl nikdy nedopadeným sériovým vrahem. Moora inspirovala odvážná studie Stephena Knighta Jack Rozparovač: Definitivní řešení z roku 1977. Autor se v ní pokusil doložit, že vraždy byly objednány přímo ze středu britské královské rodiny, již by mohl ohrozit skandál s nemanželským synem prince Eddyho. Moore se nespokojil jen s jedním pramenem, prostudoval veškerou dostupnou literaturu a Knightovu hypotézu dál umělecky rozvíjí. Výsledkem je sice spekulativní, nicméně solidně vyargumentovaná historická studie, která zároveň nepřestává být strhujícím příběhem. Moore k tomu podotkl, že Z pekla je „pitva historické události používající fikce namísto skalpelu“.

Z pekla určitě není detektivkou, neboť totožnost vraha je nám poměrně brzy prozrazena. Spíše můžeme hovořit o komplexní historické fresce, o živém portrétu viktoriánské společnosti. Moorovi hrdinové mají svobodnou vůli, ale zároveň jsou determinováni svou dobou a prostředím. A v osobě Rozparovače, královnina osobního lékaře, vyvstává nejeden potlačený stín zdánlivě noblesní a rozumem se řídící doby, jejíž démoni občas začnou prosakovat zpod koberce. Démoni chudoby (Moore sám pocházel z velmi nuzných poměrů), bigotního potlačování práv žen, šířící se ideje socialismu či pokrytectví tajných zednářských společností. V jednom okamžiku má vraždící lékař vizi budoucnosti, kancelářského světa našich dnů. Zakrvácený a s pocitem nadčlověka je zděšen prázdnými tvářemi, které spatřil, a volá na ně neslyšně: „Nemyslete si, že jste se všemi svými zářivými vynálezy a světly vymanili z historie. Cožpak jste usnuli, že necítíte její dech na krku a že ani nevidíte, čím má nasáklé manžety?“ Podle Alana Moora tváří v tvář temné historii ztrácíme svou předstíranou nevinnost.

 

© Ivan Adamovič, MF Dnes
na iLiteratura.cz se souhlasem autora

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 178 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

59%čtenáři

zhlédnuto 3312x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce
Inzerce