Rudiš, Jaroslav: Nebe pod Berlínem 3

Rudiš, Jaroslav
Nebe pod Berlínem 3

recenze beletrie česká

Možná vám titul knihy mladého českého autora cosi připomíná. Pakliže ano, jste na správné stopě: Nebe nad Berlínem je film Wima Wenderse, který popisuje rozdělené hlavní město Německa těsně po událostech roku 1989.

Jaroslav Rudiš: Nebe pod Berlínem (Labyrint, 142 stran, 189 Kč.)

Možná vám titul knihy mladého českého autora cosi připomíná. Pakliže ano, jste na správné stopě: Nebe nad Berlínem je film Wima Wenderse, který popisuje rozdělené hlavní město Německa těsně po událostech roku 1989. Berlín v debutu Jaroslava Rudiše je živoucím organismem, jehož žíly a tepny tvoří linky metra, „úbánu“ (podle německého U-Bahn).

koupit knihu: www.kosmas.cz

Hlavní hrdina Petr Bém přijíždí z Čech do Německa, aby tam založil svou rockovou kapelu. Veškerý volný čas tráví tlacháním s přáteli, hraním na kytaru a především sledováním života pod městem - tedy v metru. V podzemí se nemluví spisovným jazykem o vznešených věcech: řidiči metra tu u bratwurstu řeší každodenní problémy a unaveně odhánějí hrozbu, která každého z nich pronásleduje a mnohé dostihne: že na svých cestách pod městem pohlédnou za řídícím pultíkem metra do očí nějakému člověku. Petr Bém se mezi nimi proplétá, hraje ve vagonech na kytaru a sní o tom, že s kapelou konečně udělá pořádný koncert, což se mu díky tajemnému Bertrámovi, kterého vídává na prázdných nástupištích a potemnělých tunelech, na konci knihy podaří.

Nebe pod Berlínem je kniha, kterou zhltnete na jedno dvě posezení. Voní kebabem a dehtem z pražců, je z ní slyšet řízný punkrock a drncání náprav. Není to úplná novinka: první vydání vyšlo už v listopadu 2002. Rudiš za ni dostal Ortenovu cenu pro autory do 30 let a nedávno ji Ministerstvo kultury ocenilo titulem Nejkrásnější kniha roku 2003, možná také proto, že má netradiční formát a originální grafickou úpravu.

Čeněk Hubáček
psáno pro časopis StudentIn

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 213 čtenářů.

Diskuse

Vložil: Zuzka, 16.04.2006 02:20
Rudiš, Jaroslav: Nebe pod Berlínem 3
Přeně tak,je to prostě Bomba!!!:)
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

80%autor článku   57%čtenáři

zhlédnuto 6319x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce