Raittila, Hannu: Canal Grande

Raittila, Hannu
Canal Grande

anotace beletrie zahraniční

Román Hannu Raittily, Canal Grande (2001), je svéráznou alegorií rozkladu staleté západní kultury, potápějící se spolu s městem do vod Jaderského moře, a zároveň ojedinělým vyprávěním o Finsku a Finech...

Hannu Raittila: Canal Grande, WSOY, 2001, 328 stran
Český překlad chystá k vydání nakladatelství Volvox Globator (Literární klub)

Román Hannu Raittily, Canal Grande (2001), je svéráznou alegorií rozkladu staleté západní kultury, potápějící se spolu s městem do vod Jaderského moře, a zároveň ojedinělým vyprávěním o Finsku a Finech, o jejich chybějících dějinách a technologickém rozmachu řízeném gigantem jménem Nokia.

Do Benátek přijíždí pracovní skupina finských expertů, která se má podílet na celoevropském projektu záchrany potápějícího se města. Stavební inženýr Marrasjärvi, typický Fin a vzorný otec rodiny, odborník na vliv vody a mrazu na základy staveb a venkoncem akurátní člověk se odhodlaně vrhá do splnění svého úkolu, ale ustavičně naráží na protivenství nejen ze strany velmi přibližných italských hostitelů, ale i naprosté neúčinnosti velkohubých snah nadnárodních organizací, které potápějící město „zachraňují“ nekonečnými zasedáními, konferencemi, vytvářením sekretariátů, sekcí a podsekcí a utrácením bezedných zásob europeněz, a taktéž svých finských kolegů, z nichž mnozí ani pořádně netuší, proč do Benátek přijeli.

„Znalec duchovního života Evropy“ Saraspää, kosmopolita, publicista, snob a stárnoucí bonviván v městě zkaženosti propadá svým dřívějším neřestem; užvaněný docent historie Heikkilä je „výstavní prototyp pravého, akademicky zapáleného cvoka“, který se ani po dvou měsících pobytu nedokáže sejít s některým ze svých zahraničních kolegů, s nimiž by měl pracovat na katalogizaci uměleckých děl na fasádách budov; obézní vedoucí odboru kultury a samozvaná šéfová skupiny Snellová z finského ministerstva kultury, utrácející peníze na zviditelnění Finska a především na uspokojování svých měšťáckých choutek; a konečně Tuuli, pohledná a mladičká sekretářka, která činnosti skupiny pomáhá především svými známostmi mezi obratnými a přičinlivými benátskými obchodníky nejmladší generace, a do níž se arbitr vkusu Saraspää beznadějně zamiluje.

Román Canal Grande je románem o střetu evropského severu a jihu, protestantského a katolického světa, románem zpočátku úsměvným, humorným, posléze čím dál víc nabývajícím groteskně nahořklou tóninu. Autor do něj promítl čerstvě nabyté zkušenosti ze začlenění Finska do Evropské unie a trefně, mnohdy bez milosti poukazuje, jak rozdílné jsou postoje jednotlivých národů k evropským strukturám, pro koho je plnění kdejaké vyhlášky do posledního puntíku svatým a pro koho jsou naopak něčím, co je třeba s ohledem na vlastní prospěch vhodně přizpůsobit. Své postřehy vkládá výhradně do úst hrdinů, především do vyprávění stavebního inženýra Marrasjärviho, respektive deníkových zápisů světáckého Saraspääa.

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2948x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce
Inzerce