Topol, Jáchym: Supermarket sovětských hrdinů

Topol, Jáchym
Supermarket sovětských hrdinů

studie beletrie česká

Supermarket sovětských hrdinů je doslov k českému vydání knihy polského spisovatele Andrzeje Stasiuka Jak jsem se stal spisovatelem. Autorem je Jáchym Topol.

 

Supermarket sovětských hrdinů
Andrzej Stasiuk: Jak jsem se stal spisovatelem, překlad Václav Burian, doslov Jáchym Topol, Prostor, 2004, 232 stran

Flašky jsme nechali dole, batohy hodili nahoru. Vlak vybral Čáp. Vlak na východ v pátek večer. Slováci, Ukrajinci se vracej z robot dom. Z českýho západu. Najdem kupé, který není plný. Dvě starší romský dámy, holčina. Jak nás viděla, smykla se jak užovka a šup mezi dámy. Skrývá se za časopis Girl. Ostatní lidi tohle kupé zatím šanovali, protože sou střízlivý. My předstíráme, že je fuk, ke komu do kupé vlezeš. Tohle je čistě mužskej vlak. Dámy nám sdělí, kde je picí kupé. Kořalka došla velice brzo. Přičemž já piju velice opatrně. Před pár dny jsem vysadil antabus. S tím, že na výpravě bude rozumnější pít, jsem se svěřil akorát Stojakovi. Je z naší čtveřice nejuvážlivější. Musíš pít, to bys jinak nepřežil, poradil mi. Dobrá. Abstinence trvala půl roku, porušil jsem ji v Berlíně právě se Stasiukem. A zas jsem se v tom plácal až do antabusu. I ten největší bohatýr se rozpadne do kreténskýho Marmeladova, co svou ženu normálně utrápí a dcerku Soněčku vyžene šlapat. Právě o tom teď vykládám chlapům. Pokyvujou. Čáp, náš vedoucí, stojí u okýnka. Zaplaťpánbů, že jsme v našem hnusným poblitým východoevropským vlaku! Jdou tu otvírat okýnka a člověk v klidu žere vzduch. Stojak mý řeči taky schvaluje. Jen Jirka Zyndram namítá, že Hrabal pil normálně do osmdesátky, než se zabil. Na to nejde nic říct.

Celý text

 

© Jáchym Topol
text vyšel jako doslov ke knize A. Stasiuka
na iLiteratura.cz se souhlasem autora

Diskuse

Vložil: mag, 27.12.2005 21:56
Topol, Jáchym: Supermarket sovětských hrdinů
Stasiuk i Topol to mentalne, literackie pokrewieństwo dusz,połączone jakimś nieokreślonym doświadczeniem pokoleniowym i wspólną rzeczywistością. Supermarket Topola jest właśnie tego wyrazem-osobistą(osobliwą)podróżą,metafizycznym wchłanianiem ludzi i miejsc niezwykłych w swej zwyczajności-miejsc,gdzie... wszystko się kończy i zaczyna,gdzie mogą i rodzą się fascynacje...
Vložil: Lukzz, 13.01.2005 22:55
Topol, Jáchym: Supermarket sovětských hrdinů
Stasiuka i Topola jsem precetl v pomerne kratkem case. U obou mam ale zakladni problem rychlosti psani. Zatimco vsak Stasiuk hypnoticky vzpomina a jeho text je pekny a plasticky, u Topolova textu nechapu proc vznikl... A proc maskuje sve jasne rozlustitelne spoluchodce. Navic o stasiukovi je to malo,... vice o pouti. Nuda!
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 7862x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce