Hotakainen, Kari: Juoksuhaudantie

Hotakainen, Kari
Juoksuhaudantie

anotace beletrie zahraniční

Hotakainenův román Na domácí frontě obdržel v roce vydání prestižní cenu Finlandia, v roce 2004 získal Cenu Severské rady pro literaturu.

Kari Hotakainen: Na domácí frontě (orig. Juoksuhaudantie, WSOY 2002, Helsinki, 334 stran)

Tragikomický příběh muže, který se svéráznými, mnohdy nezákonnými nebo sebeponižujícími prostředky snaží zachránit svou rodinu před rozpadem.

Mattiho Virtanena po krátké bouřlivé roztržce opustí žena s dcerkou. Matti, pro něhož je rodina a rodinný život nade vše, hledá cestu, jak přesvědčit manželku k návratu. Rozhodne se pro ni pořídit dům, o němž vždy snila. Vidina spokojeného života v domě se zahrádkou na dobré adrese je pro něho zprvu motivací a posléze posedlostí. Na pořízení takové nemovitosti se mu nedostává financí, a tak se pouští do osamělé bitvy, v níž se nezastaví před ničím – v honbě za penězi rozprodává zařízení bytu, přeprodává kradenou elektroniku, poskytuje erotické masáže, neváhá podvádět, pomlouvat ani vydírat.

Román je napsán vícehlasou formou, vedle hlavního hrdiny se dostávají ke slovu i lidé z jeho blízkého i vzdálenějšího okolí: výpovědi manželky, sousedů, realitních agentů a úředníků jen dokreslují z odlišných úhlů pohledu absurdnost Mattiho záměru, absurdnost, která se naplno a dramaticky provalí v den nastěhování.

Román obdržel v roce vydání prestižní cenu Finlandia, v roce 2004 získal Cenu Severské rady pro literaturu. Ve Finsku, kde žije zhruba 5 milionů obyvatel, náklad přesáhl neuvěřitelných 110 000 výtisků. Práva byla prodána už do šestnácti zemí (dvanácti jazyků).

 Fotografie ze stránek http://www.asuntotieto.com, které kromě dalších fotek nabízejí i rozhovor se spisovatelem Hotakainenem.

 

 

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3424x

katalogy

štítky k článku

Inzerce