Brune,Elisa; Gunzig, Edgar: Relations d´incertitudes

Brune,Elisa; Gunzig, Edgar
Relations d´incertitudes

recenze beletrie zahraniční

Elisa Brune, mladá belgická spisovatelka, jinak novinářka publikující zejména populárně vědecké články, napsala svůj šestý román ve spolupráci s vědcem, univerzitním profesorem fyziky.

Elisa Brune, Edgar Gunzig: Vztahy neurčitosti (Relations d´incertitudes), Ramsay, 2004, 592 stran

Elisa Brune, mladá belgická spisovatelka, jinak novinářka publikující zejména populárně vědecké články, napsala svůj šestý román ve spolupráci s vědcem, univerzitním profesorem fyziky. Podobnost románových hrdinů s osudy autorů není malá a vůbec není náhodná… Pozadí příběhu vykreslují dějinné události a vědecké úvahy o původu vesmíru, pojmy z kvantové mechaniky. Pro Elisu Brune je ale za těchto neobyčejných okolností zajímavý především pohled do hlubin duší obou protagonistů.

Edgar, uznávaný vědec, nabídne mladé novinářce Heleně, že spolu napíší knihu pojednávající vědecké téma pro širší veřejnost. Scházejí se pravidelně k práci, ovšem jejich rozhovory velmi brzy přesáhnou rámec učené rozpravy. Navzájem se o lecčems zpovídají, vytahují vzpomínky a probírají problémy, jež měly původně být zapomenuty.
Helena začíná nevinnou otázkou: jaký vztah je mezi vědeckými idejemi a obyčejnými lidskými prožitky jejich původce? Neví však, že se před ní odkryjí historické skutečnosti, jimiž se dosud hlouběji nezabývala. Netuší, že se i o sobě dozví nečekané věci.

Edgar, jehož rodiče byli židé činní v komunistickém hnutí a za španělské války, se jako dítě za války musel skrývat. Otec zmizel, byl deportován do koncentračního tábora. V roce 1952 se matka, stále plna ideálů, rozhodne odejít do Polska. Čeká ji tam ale kruté probuzení. Jen zázrakem tuto životní epizodu i se synem přežije.

Elisa Brune (1966) pracuje jako novinářka. Publikuje články v populárně vědeckých časopisech (má doktorát z ekonomie životního prostředí). Proslavila se hned první vydanou sbírkou povídek, nazvanou Trhliny (Fissures, L´Harmattan, 1996). Později publikovala romány Rychlý průzkum nebe (Petite Révision du ciel, Ramsay, 1999), Blanche cassée (Zlomená Běloba, Ramsay, 2000), La tournante (Ramsay, 2001), Horcí Jupiterové (Les jupiters chauds, Belfond, 2002). Získala za svá díla několik literárních cen.
Většina jejích příběhů se odehrává v prostředí vědy, vědců, vědeckého bádání, ovšem hrdinové řeší i běžné lidské problémy. Ať už jde o vztahy obecně mezi lidmi, či konkrétněji mezi rodiči a dětmi, mezi sourozenci, mezi milenci, každý z románů Elisy Brune je detailní sondou do soukromí, do často tajených, potlačovaných, nepřiznaných problémů jinak „běžného“ života.

Spoluautor Elisy Brune, Edgar Gunzig, se narodil přímo během operací internacionálních brigád za války ve Španělsku, později žil v Polsku – v době stalinských represí. Studoval matematiku. Ze země utekl, v roce 1957 nastoupil na Université Libre v Bruselu. Dnes je emeritním profesorem všeobecné teorie relativity, podílí se na různých výzkumných projektech, na přípravě mezinárodních kongresů teoretických fyziků apod. Spolu s Elisou Brune napsal dvě knihy: Le vide, univers du tout et du rien a Relations d´incertitudes.

 

Ohodnoťte knihu

0%

Hlasovalo 93 čtenářů.

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

54%čtenáři

zhlédnuto 1834x

Inzerce
Inzerce