Knižní veletrh v Helsinkách 2005

aktualita beletrie zahraniční

V Helsinkách proběhl 5. knižní veletrh.

Knižní veletrh v Helsinkách 2005

Ve dnech 27.-30. 10. 2005 se v Helsinkách konal již 5. ročník knižního veletrhu. Jeho ústředním tématem letos bylo heslo Zaskočila k nám vzdělanost! a debaty o vzdělání a vzdělanosti se v rámci veletrhu vedly na mnoha úrovních.

Na veletrhu bylo k vidění více než 700 spisovatelů a dalších účinkujících, včetně 40 zahraničních literárních hostů (mj. ze Švédska, Norska, Německa, Itálie či Spojených států), kteří vystoupili ve více než 500 pořadech. Zajímavým hostem veletrhu jistě byla Maria von Rosen, dcera Ingmara Bergmana, která společně se svým otcem vydala knihu o posledních letech své matky Ingrid.

Předsedkyně programového výboru, i českým čtenářům známá finská spisovatelka Anja Snellman zdůrazila, že podzimní knižní veletrh se zaměřil i na malé čtenáře, pro něž vznikl Topeliův park. Kromě besed se spisovateli tam na děti čekal stan pohádek, představení loutkového divadla nebo básnická dílna.

Obliba poezie ve Finsku nadále trvá, a proto byla do programu zařazena další novinka - básnický nonstop. Během pátečního odpoledne na veletrhu vystoupilo 20 proslulých finských básnířek a básníků např. Sirkka Turkka, Helena Sinervo, Jarkko Laine či Hannu Mäkelä.

Veletržní sobota a neděle byly již tradičně věnované detektivnímu žánru, resp. sci-fi. Také příznivci komiksu si přišli na své, neboť jim byla vyhrazena celá jedna sekce.

Knižní veletrh v Helsinkách letos přilákal 47 500 návštěvníků, což je oproti loňskému roku téměř desetiprocentní nárůst. Pro diskusi o budoucnosti knih a psaného slova je pak jistě potěšitelné, že více než třetina návštěvníků přišla se svými dětmi.

 

© Lenka Fárová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 2021x

Inzerce