Akutagawa, Rjúnosuke: Tělo ženy a jiné povídky

Akutagawa, Rjúnosuke
Tělo ženy a jiné povídky

anotace beletrie zahraniční

Rjúnosuke Akutagawa za svůj krátký život (1892-1927) napsal asi sto čtyřicet povídek, výbor J. Levory jich nabízí jedenáct.

Rjúnosuke Akutagawa: Tělo ženy a jiné povídky. Přel. Jan Levora. Mladá fronta 2005, 132 stran

Téměř současně u nás vyšly dvě sbírky povídek japonského klasika. Argo vydalo reedici knihy Obraz pekla a jiné povídky (1960) v překladu V. Hilské, tentokrát pod názvem Rašómon a jiné povídky, Mladá fronta má výbor nový.

Rjúnosuke Akutagawa za svůj krátký život (1892-1927) napsal asi sto čtyřicet povídek, výbor Jana Levory jich nabízí jedenáct. Texty jsou dějově zasazeny do doby svého vzniku a formálně jsou natolik nápadité, že se často od žánru povídky pořádně odchylují, třeba směrem k črtě, fantaskní alegorii, moralitě.

koupit knihu: www.kosmas.cz

Autorova erudice a znalost soudobé světové literatury je v prózách znát; knihu můžeme číst i jako dychtivé polemiky s ozvuky romantismu, se symbolismem, naturalismem, psychologickou povídkou. Dialog je veden čistě literárními prostředky: ironickým zcizením, cynickým autorským vstupem, hořce melancholickou dikcí. Příklady vypravěčské suverenity jsou především fantaskní pasáže.

Kniha má jasný rytmus; za sentimentální povídkou Nalezenec například následuje rozjívený příběh psího supermana Snížek. Výbor podtrhává autorské hledání přesné výpovědi a sebeironický boj s vlastními řemeslnými schopnostmi.

Libuše Bělunková
vyšlo v týdeníku A2

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4979x

katalogy

Koupit knihu

štítky k článku

Inzerce