Etxebarría, Lucía: Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti

Etxebarría, Lucía
Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti

anotace beletrie zahraniční

První román - Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti - vydala Etxebarría roku 1997. Román vypovídající o dospívání tří povahově odlišných sester z neúplné rodiny, jejichž otec odešel, když byly ještě malé, ve Španělsku prožívajícím po Frankově smrti frenetickou dobu „odzátkování“, alkoholu, drog a sexu puštěných ze řetězu v naprostém protikladu s přetrvávajícím tradičním modelem výchovy, se stal ve Španělsku bestsellerem.

Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti
Lucía Etxebarría: Amor, curiosidad, prozac y dudas, Plaza y Janés, Barcelona, 1997

Lucía Etxebarría (nar. 1966, Barmeo, Baskicko) je jedna z nejčtenějších současných španělských prozaiček. Pochází z velké rodiny, je nejmladší ze sedmi sourozenců. Studovala nejprve ve Valencii v církevní škole, pak v Madridu, kde bydlí dodnes. Odpromovala na žurnalistice a ode dne, kdy v osmnácti letech odešla z domu pro neshody s rodiči (lépe řečeno pro propastně odlišné názory na život), vykonávala nejrůznější zaměstnání od prodavačky hudebních nosičů po překladatelku; spolupracovala s časopisy jako Ruta 66 a procestovala polovinu světa.

První román Amor, curiosidad, prozac y dudas (Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti) vydala v roce 1997. Román vypovídající o dospívání tří povahově odlišných sester z neúplné rodiny, jejichž otec odešel, když byly ještě malé, ve Španělsku prožívajícím po Frankově smrti frenetickou dobu „odzátkování“, alkoholu, drog a sexu puštěných ze řetězu v naprostém protikladu s přetrvávajícím tradičním modelem výchovy, se stal ve Španělsku bestsellerem a vysloužil autorce označení „Almodóvar v sukních“. Další román Beatriz y los cuerpos celestes (Beatriz a nebeské těl/es/a, 1998) získal prestižní španělskou cenu za román Premio Nadal. Po vydání románu složeného z propletených příběhů mnoha ženských protagonistek Nosotras que no somos como las demás (My, co nejsme jako ostatní, 1999) se začala věnovat psaní scénářů, v roce 2001 adaptovala svůj první a nejslavnější román Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti pro film ve spolupráci s režisérem Miguelem Santesmasesem. V roce 2000 přesídlila do Skotska, kde získala spisovatelské stipendium na univerzitě v Aberdeenu a k tomu přednášela kurzy tvůrčího psaní a scénáristiky. Téhož roku tam získala za své literární dílo doktorát Honoris causa.

Kromě beletrie píše i eseje, hlavním tématem zůstává postavení ženy v minulosti a v současnosti jak v oblasti společenské, tak literární (např. soubor esejů En brazos de la mujer fetiche, V objetí ženy-fetiše, 2002). Přízeň kritiky, tradičně méně vstřícné k jejímu dílu než čtenáři, si získala románem De todo lo visible y lo invisible (O všem viditelném i neviditelném, 2001). Významné nakladatelské ocenění je Premio Planeta, cena, která jí byla udělena za poslední román Un milagro en equilibrio (Vyrovnaný zázrak, 2004). Díla L. Etxebarríy byla přeložena do mnoha jazyků, např. němčiny, francouzštiny, italštiny, portugalštiny a norštiny.

Román Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti chystá k vydání v českém překladu nakladatelství Garamond.

 

Diskuse

Vložil: Anna, 19.07.2007 11:20
Etxebarría, Lucía: Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti
Skvělá kniha.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4267x

Inzerce