Tremblay, Michel

Tremblay, Michel

portrét beletrie zahraniční

Nejslavnější hru kanadského autora Michela Tremblaye Les Belles-Sœurs (Švagrové) zařadil před časem francouzský literární magazín Lire mezi 50 nejlepších her od antiky po současnost,

Michel Tremblay

(1942) je autorem 26 divadelních her, 12 románů a několik povídkových sbírek, kromě toho překládá a píše též televizní a filmové scénáře nebo písňové texty. Je literární samouk, básně, hry a romány píše už od střední školy. Hned jeho první divadelní hra Le train (Vlak, 1964) získala cenu kanadského rozhlasu. Od té doby napsal a vydal desítky dalších textů a knih. Je nositelem mnoha literárních ocenění, nejčerstvější jeho cenou je Grand Prix littéraire international Metropolis bleu, jejímž laureátem se stal na začátku dubna 2006. Jeho tvorba je známá v Kanadě, USA a v řadě evropských zemí. Tremblay se stal průkopníkem v užití montrealského nářečí („joual“) v literatuře.

Nejslavnější hru Michela Tremblaye Les Belles-Sœurs (Švagrové) zařadil před časem francouzský literární magazín Lire mezi 50 nejlepších her od antiky po současnost. V době prvního uvedení, v roce 1968 v Théâtre du Rideau, vyvolalo drama Les Belles-Sœurs skandál. Od té doby byl text přeložen do více než třiceti jazyků.
Hra zachycuje roli, jakou ženy hrály v té době ve společnosti. Silný vliv církve, jednotvárné každodenní povinnosti v domácnosti, podřízení choutkám manželů, nejistá budoucnost... To všechno trápí ženy, které sezvala Germaine Lauzon, jinak žena v domácnosti, když vyhrála milion známek GoldStar, které jí umožňují nakoupit si nábytek a předměty z katalogu této společnosti. Musí známky ale podle předepsaného způsobu po jedné rychle nalepit, a proto si pozvala třináct dalších žen na zvláštní party. Atmosféra slavnosti však záhy upadá, ostatní ženy neváhají z žárlivosti dokonce i známky krást...

I v dalších dramatických a prozaických textech Tremblay prokázal velkou odvahu a originalitu. Námětem jeho děl jsou nejčastěji osudy obyčejných lidí z frankofonního Montrealu od čtyřicátých let 20. století do dneška. Ačkoli popisuje zejména různé smutné existence, píše s humorem, jeho texty mají i zvláštní poetický tón.

Z prozaické tvorby patří k nejnovějším jeho dílům „zápisníková“ trilogie: Le cahier noir (2003), Le cahier rouge (2004) a Le cahier bleu (2005), v nichž se Tremblay na pozadí příběhů hlavní postavy, Céline Poulin, mj. vrací k různým událostem, které poznamenaly šedesátá léta.

http://www.agencegoodwin.com
http://www.librairiepantoute.com

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2012x

Inzerce
Inzerce