Prix Goncourt 2007

aktualita beletrie zahraniční

Blížící se udělení prestižní ceny Prix Goncourt rozdmýchává silné emoce.

Ostře sledovaný Goncourt

Blížící se udělení prestižní ceny Prix Goncourt rozdmýchává silné emoce. Přestože země spisovatelů a pisálků rozhodně nedostatkem literárních cen netrpí (přičemž všechny jsou strategicky vyhlašovány před vánočními svátky), zejména porota Prix Goncourt je ze všech stran obviňována z prodejnosti a závislosti na nakladatelích a především na nakladatelích velkého kalibru. I když se nabízí námitka podložená úspěchem i malých nakladatelství (P.O.L., L´Olivier), jde o pouhopouhou iluzi, neboť se jedná pouze o filiálky velkých nakladatelských domů. Ne nadarmo tak Goncourt získal přezdívku Algalligrasseuil (Albin Michel, Gallimard, Grasset, Seuil).

Ortel porotců je pro vydavatele nesmírně důležitý; ačkoliv se vítěz nemůže těšit ze závratné přímé finanční odměny, neboť ta je pouze symbolická, ocenění zapříčiní tří až čtyřnásobné zvýšení prodaného počtu výtisků daného titulu, což nemá nikde ve světě obdoby a je tedy dobrým důvodem nátlaku. Cena také otvírá stavidla následným nekonečným debatám o knize, o autorovi, s autorem… a tak mnoho Francouzů koupí vítězný titul jen pro ten nápadný pásek kolem knihy – Prix Goncourt! Zda jsou porotci prodejní, nebo ne, asi nedokážeme rozsoudit, jedno je však jisté – všechny tituly přečíst nelze. A tak se porota „dobré radě“ od přítele vydavatele zřejmě příliš nebrání.

Počátky L´Académie Goncourt – původně Literární společnosti, najdeme v závěti Edmonda de Goncourt. Byla to tak trochu pomsta konzervativní Académie Française, která přibouchla dveře před nosem romanopiscům jako Flaubert, Balzac, Stendhal a jejíž člen, akademik Sainte-Beuve, měl svou kritikou společného dílka bratří Goncourtů na svědomí zoufalství Julese de Goncourt, a v neposlední řadě také pomsta… populárnímu Zolovi.

Od roku 1903 se tak během jedenácti let schází Desítka porotců v Café de Paris. A 31.října 1914 zasedá poprvé u kulatého stolu v prvním patře legendární restaurace Drouant na náměstí Gaillon v Paříži.

Desítka se schází jednou měsíčně – každé první úterý, kromě léta, a jako v mnoha oblastech i v případě této literární poroty platí jistá francouzská specifika. Členství, na rozdíl od jiných zahraničních cen, nepodléhá třetinové rotaci, přičemž podání demise je přípustné – za celou dobu existence se tak stalo pětkrát. Spolupráce je stálá, dobrovolná a nyní neplacená. Desítka je výjimečná hlavně složením. Ačkoli v zahraničí se poroty většinou obsazují zástupci celé literární obce, tedy jednotlivci z řad knihkupců, nakladatelů, literárních teoretiků, ve Francii se o výběr v rámci nejvýznamnější literární ceny zasazují sami…spisovatelé. V roce 2004 ovšem došlo k zásadnímu narušení starých dobrých zvyků. Zakladatel literárního měsíčníku Lire, tvůrce a moderátor televizních pořadů o literatuře Apostrophes a Bouillon de culture a sám "nespisovatel" Bernard Pivot přijal nabídku vstoupit do řad Desítky.

Pivot svou účast v porotě vysvětluje třemi zásadními souvislostmi: v l´Académie Goncourt se totiž čte, pije a jí, což plně koresponduje s jeho vášněmi. Ačkoli byla zpočátku silně přetřásána Pivotova nespisovatelská minulost, nikdo neměl ke Goncourt tak blízko. Jako redaktor literární přílohy deníku Figaro, Figaro Littéraire, celoročně sledoval dění okolo Prix Goncourt, během éry Apostrophes věnoval několik vysílání právě této ceně a nelze také opomenout jeho zkušenost porotce (Prix Interallié). Pivot přinesl do l´Académie Goncourt nový vítr. Prosadil například dílčí, ale účinné změny čtyřkolového volebního systému; i když poslední kolo je vždy spíše věcí kompromisu.

Rok 2007 zůstává ve srovnání s předchozími lety nebývale otevřený, žádná hlavní hvězda, žádné horké želízko v ohni. Jedna věc je ale jistá, letošní Goncourt by měl dostat, i přes všechny mediální třenice, dobrý román se silným příběhem.

25. října 2007
Desítka ve složení François Nourissier, Daniel Boulanger, Robert Sabatier, Françoise Mallet-Joris, Didier Decoin, Jorge Semprun, Michel Tournier, Bernard Pivot, Françoise Chandernagor a Edmonde Charles-Roux zveřejní výběr třetího kola – a 5. listopadu ve 13 hodin se můžeme těšit na jméno vítěze.

Goncourt 2007
První kolo, výběr 11. září 2007
Olivier Adam, A l'abri de rien, L'Olivier
Pierre Assouline, Le portrait, Gallimard
Philippe Claudel, Le rapport de Brodeck, Stock
Marie Darrieussecq, Tom est mort, P.O.L.
Vincent Delecroix, La chaussure sur le toit, Gallimard
Delphine De Vigan, No et moi, JC. Lattès
Michèle Lesbre, Le canapé rouge, S. Wespieser
Clara Dupont-Monod, La passion selon Juette, Grasset
Yannick Haenel, Cercle, Gallimard
Gilles Leroy, Alabama Song, Mercure de France
Amélie Nothomb, Ni d'Eve ni d'Adam, Albin Michel
Olivier et Patrick Poivre d'Arvor, J'ai tant rêvé de toi, Albin Michel
Grégoire Polet, Leurs vies éclatantes, Gallimard
Lydie Salvayre, Portrait de l'écrivain en animal domestique, Seuil
Olivia Rosenthal, On n'est pas là pour disparaître, Verticales

Druhé kolo 2. října 2007
Olivier Adam, A l'abri de rien, L'Olivier
Philippe Claudel, Le rapport de Brodeck, Stock
Marie Darrieussecq, Tom est mort, P.O.L.
Michčle Lesbre, Le canapé rouge, S. Wespieser
Clara Dupont-Monod, La passion selon Juette, Grasset
Gilles Leroy, Alabama Song, Mercure de France
Amélie Nothomb, Ni d'Eve ni d'Adam, Albin Michel
Lydie Salvayre, Portrait de l'écrivain en animal domestique, Seuil

 

 

© Dita Klepková

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 3209x

Inzerce
Inzerce