Glück, Louise

Glück, Louise

portrét beletrie zahraniční

Louise Glücková je jedna z nejvýznamnějších současných amerických básnířek. V českém jazyce jí nyní vychází sbírka Divoká kosatec.

Louise Glücková, jedna z nejvýznamnějších současných amerických básnířek, se narodila v New Yorku v roce 1943. Je autorkou celkem deseti knih básní; její nejnovější sbírku Averno vydalo nakladatelství Farrar, Straus and Giroux v roce 2006.

Básnířka Louise Glücková žije v Cambridge ve státě Massachusetts a vyučuje poezii a tvůrčí psaní na amerických univerzitách; v současné době učí na Univerzitě v Yale. V roce 1999 byla zvolena tajemnicí Akademie amerických básníků. V letech 2003–2004 zastávala funkci oficiální americké básnířky (Poet Laureate).

Za Divoký kosatec Glücková v roce 1993 získala prestižní Pulitzerovu cenu; vedle ní je nositelkou řady dalších významných ocenění, mezi něž patří například Bollingenská cena či Národní cena literárních kritiků za poezii. Divoký kosatec je její šestou sbírkou. Čtenář se ocitá v soukromí autorce důvěrně známé zahrady, kde se mohou odehrávat stejně dobře drobné rodinné události jako hluboce osobní monology. Na této zahradě, na ploše 54 básní sbírky, se setkávají tři hlasy: hlas lidské postavy, hlas rostlin a hlas Boha. Tyto hlasy promlouvají skrze jednotlivé básně, a přestože si nemohou zcela porozumět, na způsob vět v hudební skladbě se prolínají a doplňují navzájem, aby v prostoru celé knihy opsaly oblouk, který odráží průběh dne od ranní modlitby až po večerní klekání a současně i věčný koloběh roku, střídání ročních období a s ním spojený běh života a smrti.

© Veronika Revická

 

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2340x

Inzerce
Inzerce