Qué leer 2007/11

Qué leer 2007/11

anotace beletrie zahraniční

Listopadové vydání literárního měsíčníku Qué leer (Co si přečíst) patří svým obsahem mezi nejkvalitnější a nejrozmanitější čísla celého roku.

Qué leer 11/2007

Listopadové vydání literárního měsíčníku Qué leer (Co si přečíst) patří svým obsahem mezi nejkvalitnější a nejrozmanitější čísla celého roku.

Po několika úvodních stránkách literárních a kulturních aktualit (včetně zmínky o vítězství Juana Josého Milláse v 56. ročníku Premio Planeta) následuje představení estetické studie Umberta Eca Historia de la fealdad (Dějiny ošklivosti), zamýšlející se nad fenoménem fyzické ošklivostí, nad tím, jak se v průběhu staletí měnil a jak sociální, kulturní, zdravotní či náboženské diference ovlivňovaly vnímání ošklivosti soudobou společností.

Při četbě článku Nos invaden los vikingos (Řítí se na nás vikingové), sestávajícího z portrétů sedmi současných norských autorů, jejichž publikace se tento rok objevily ve Španělsku, si španělský čtenář uvědomí, že současná norská literatura zdaleka není jen Gaarderův Sofiin svět.

Úvaha Con respuestas para todo (S odpovědí na vše) se věnuje významu španělských výkladových slovníků a následuje ji portrét španělské lexikografky Maríe Molinerové.

Reportáž Desde Rusia con horror (Z Ruska s hrůzou) představí knížky Alexandra Litviněnka a Anny Politkovské, vycházející zde v listopadu, a poodkryje praktiky ruských tajných sil včetně jejich až nezdravého napojení na Kreml.

Pro slabé povahy není ani článek Muertos: manual de instrucciones (Manuál na zacházení s mrtvými), popisující na pozadí představení publikace Fiambres (Nebožtíci) nesčetné vědecké, průmyslové a lékařské možnosti využití mrtvého lidského organismu.

Americký spisovatel Noah Gordon je autorem románu La bodega (Vinný sklípek), který po sedmileté odmlce napsal právě ve Španělsku a v němž se mimo jiné vyznává ze své lásky k vínu, zatímco postava neúnavné kanadské bojovnice proti globalizaci Naomi Kleinové je čtenáři přiblížena v podmanivě napsaném článku La pesadilla del capitalista (Kapitalistova noční můra).

Newyorský enfant terrible Jonathan Littell hovoří v sugestivním rozhovoru o svém románu Las benévolas (Dobrovolnice), pojednávajícím neobvyklým způsobem o nacistické problematice, a o svých zkušenostech dobrovolného pracovníka četných nevládních organizacích v bývalé Jugoslávii a v Čečensku.

Pravidelná Galería de clásicos (Galerie klasiků) tentokrát přišla s vynikajícím portrétem A. S. Puškina, z něhož se španělský čtenář mimo jiné dozví, jak obrovský a zásadní vliv měla Puškinova tvorba na ruskou literaturu 19. století.

V sekci recenzí je obsáhleji přiblíženo 16 listopadových knižních novinek a díky dalším 110 (!) kratičkým recenzím se neztratí opravdu nikdo. Škoda, že podobně kvalitní a rozsáhlý literární časopis (3 eura za 125 stránek prvotřídního papíru) je v České republice zřejmě pouze hudbou vzdálené budoucnosti.

 

 © Jan Paulík

Článek vyšel v týdeníku A2
Na iliteratura.cz se souhlasem autora

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2247x

Inzerce
Inzerce