Kanadské literární ceny (2007)

Kanadské literární ceny (2007)

aktualita beletrie zahraniční

V kanadské Ottawě byly 27. listopadu 2007 vyhlášeni laureáti nejstarší a nejvýznamnější místní literární ceny, Prix littéraire du Gouverneur général.

Literární cena kanadského generálního guvernéra

V kanadské Ottawě byly 27. listopadu 2007 vyhlášeni laureáti nejstarší a nejvýznamnější místní literární ceny, Prix littéraire du Gouverneur général, udělované již po sedmdesáté první, a to zvlášť v oblasti francouzského a anglického jazyka a v kategoriích román a povídky, studie a eseje, poezie, divadlo, dětská literatura (text a ilustrace) a překlad.

Doposud patřil k nejčastěji oceněným dnes již klasický autor Hugh MacLennan, jeho prvenství v tomto směru letos překonal Michael Ondaatje, jenž získal nejvyšší ocenění už popáté, tentokrát v kategorii románů a povídek napsaných anglicky za knihu Divisadero.

Finalisty cen generálního guvernéra vybíraly dvě nezávislé sedmičlenné poroty jmenované Kanadsku radou pro umění. Posuzovaly knihy napsané francouzsky a vydané od 1. července 2006 do 30. června 2007, respektive napsané anglicky a vydané v období od 1. září 2006 do 30. září 2007. Nakladatelé letos přihlásili celkem 1417 publikací, z toho 581 bylo ve francouzštině a 836 v angličtině.

Cena je finančně dotována a organizována Kanadskou radou pro umění. Ta v tomto roce odměny pro oceněné spisovatele navýšila z dosavadních 15 na 25 tisíc dolarů. Každý z laureátů také obdrží jediný výtisk dárkového vydání své knihy vyrobený jen pro tuto příležitost. Vydavatel každé z oceněných publikací dostává subvenci 3000 dolarů na pokrytí výdajů s reklamou zameřenou na prezentaci knihy. Významné finanční odměny získají dále všichni autoři, kteří se propracovali až do posledního kola nominací. Rozpočet ceny tak dosahuje částky 450 000 dolarů.

Přehled udělených ocenění
Romány a povídky

Sylvain Trudel: La mer de la Tranquillité, nakl. Les Allusifs
Michael Ondaatje: Divisadero, McClelland & Stewart

Básnická tvorba
Serge Patrice Thibodeau: Seul on est, Les Éditions Perce-Neige
Don Domanski: All Our Wonder Unavenged, Brick Books

Divadlo
Daniel Danis: Le chant du Dire-Dire, Leméac Éditeur
Colleen Murphy: The December Man, Playwrights Canada Press

Esejistická tvorba
Annette Hayward: La querelle du régionalisme au Québec (1904-1931) : Vers l’autonomisation de la littérature québécoise, Éditions du Nordir
Karolyn Smardz Frost: I’ve Got a Home in Glory Land: A Lost Tale of the Underground Railroad, Thomas Allen Publishers

Literatura pro děti a mládež - text
François Barcelo: La fatigante et le fainéant, Soulières éditeur
Iain Lawrence: Gemini Summer, Delacorte Press (Random House Children’s Books)

Literatura pro děti a mládež - ilustrace
Geneviève Côté: La petite rapporteuse de mots, Les 400 coups
Duncan Weller: The Boy from the Sun, Simply Read Books

Překlad
Lori Saint-Martin; Paul Gagné: Dernières notes, Les éditions Les Allusifs (- francouzský překlad knihy Tamas Dobozy: Last Notes and Other Stories, HarperCollins Publishers)
Nigel Spencer: Augustino and the Choir of Destruction, House of Anansi Press (- anglický překlad knihy Marie-Claire Blais: Augustino et le chœur de la destruction, Les Éditions du Boréal)

 

 

 ©  Jovanka Šotolová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2358x

Inzerce