Sís, Petr: Zeď. Jak jsem vyrůstal za železnou oponou

Sís, Petr
Zeď. Jak jsem vyrůstal za železnou oponou

anotace dětská

Zeď je zcela ojedinělá kniha, která dětským čtenářům (i jejich rodičům) přibližuje léta 1948–1989, dobu komunismu a socialismu, kdy za „železnou oponou“ v Československu žili, pracovali a snili obyčejní lidé.

Petr Sís: Zeď. Jak jsem vyrůstal za železnou oponou, Labyrint, 2007, 60 s.

Zeď je zcela ojedinělá kniha, která dětským čtenářům (i jejich rodičům) přibližuje léta 1948–1989, dobu komunismu a socialismu, kdy za „železnou oponou“ v Československu žili, pracovali a snili obyčejní lidé. Autobiografický příběh o posedlosti hudbou a malováním, o vládě ideologie, tíze dějin a potřebě svobody. Celobarevné vydání kombinuje kresby, komiks a autentické obrazové deníky. 

Zeď je zatím poslední knihou v Americe působícího českého výtvarníka a spisovatele Petra Síse. Kniha vyšla v anglickém originále (The Wall) v New Yorku na podzim 2007 a setkala se s okamžitým zájmem kritiky i čtenářů. České vydání je rozšířeno o poslední část (čtvrtý deník). Obsahuje nový úvod a závěr, vycházející z autorovy vlastní příhody: „Když přišel ze školy můj tehdy desetiletý syn Matěj a zeptal se mne, zda patřím k hodným nebo ke zlým americkým usedlíkům, rozhodl jsem se, že svým dětem musím vysvětlit, odkud jsem vlastně přišel. Pokusit se vyprávět jim o absurditě režimu, v němž jsem vyrůstal. Je to nesmělá snaha, jak dnes dětem přiblížit dobu, jež je tak daleko, že je už vlastně nezajímá.“

Zeď, která rozdělovala dlouhá léta Berlín i celou Evropu, je naštěstí už jen vzpomínkou. Ale některé vzpomínky je třeba uchovávat. Jako zprávu o minulosti. Jako varování budoucnosti. Přestože jedna zeď padla, jiné zůstávají a další vznikají. Po celém světě. V Izraeli, v Koreji nebo na mexické hranici. Zdi symbolické, ideologické i skutečné. Zdi strachu, nesvobody a podezírání. Zdi, bez nichž by byl náš život mohl být svobodnější a šťastnější…

Americké vydání The Wall získalo během podzimu 2007 již několik cen, např.: Amazon.com – Top 10 Editors’ Picks: Children New York Times Book Review – Best Illustrated Books of the Year Publishers Weekly – Best Children's Books of the Year School Library Journal – Best Books of the Year – ocenění Americké asociace knihovníků (ALA): Caldecottovu medaili a Sibertovu medaili.

© Labyrint

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 10024x

Koupit knihu

Inzerce