Rüpke, Jörg: Náboženství Římanů

Rüpke, Jörg
Náboženství Římanů

anotace náboženství

Kniha německého profesora religionistiky Jörga Rüpkeho vnáší alespoň v českém prostředí do studia náboženství ve starověkém Římu některé nové aspekty, protože dané jevy umisťuje do širších kontextů.

Jörg Rüpke: Náboženství Římanů, přel. David Sanetrník, Praha: Vyšehrad 2007, 341 str. ISBN 978-80-7021-807-5.

Kniha německého profesora religionistiky Jörga Rüpkeho vnáší alespoň v českém prostředí do studia náboženství ve starověkém Římu některé nové aspekty, protože dané jevy umisťuje do širších kontextů. Tak v kapitole o rituálech se odvolává nejen na rituální praktiky jiných starověkých kultur, ale také na současné experimenty s lidmi, kteří měli nezávisle na sobě dotvořit smyšlený rituál (výsledky byly velmi podobné) či příklady z etologie (neuvádí přitom, že třeba původ slov testis - svědek - a testament pochází z rituálu vzájemného doteku varlat - testes -, který se prý dnes vyskytuje už jen u šimpanzů).
 
Pasáž o strukturování prostoru u starých Římanů zase autor uvádí informací o Křovácích, kteří nepodléhají stejným optickým klamům jako Evropané, protože jejich kultuře dominuje představa kruhu. Na rozdíl od nejnovější české publikace na dané téma, Ius et religio. Právo a náboženství ve starověkém Římě Michala Skřejpka, která se zaměřuje na právní aspekty římského náboženství, Rüpke pohlíží na náboženské procesy jako na důsledky změn ve složení vůdčí politické vrstvy. Autorova snaha o novátorský přístup se projevuje i v tom, že namísto zavádějícího pojmu „kněz“ používá spojení „náboženský specialista“ nebo že polemizuje s evolucionistickou představou vývoje náboženství, na kterou se více méně odvolává Skřejpek. Podle Rüpkeho mohla magie, náboženství i věda existovat pospolu u týchž osob a Cicero mohl ve svých filozofických úvahách zpochybňovat věštění, což mu ale nepřekáželo v tom, aby sám tyto rituály ve funkci augura vykonával (o tom ostatně píše i P. Veyne ve své i u nás známé knize Věřili Řekové svým mýtům).
 

© Jan Lukavec
článek vyšel v Kulturním týdeníku A2, 4, 2008
na iLiteratura.cz se souhlasem autora

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

zhlédnuto 4176x

katalogy

Koupit knihu

Inzerce
Inzerce