Zgustová, Monika

Zgustová, Monika

portrét beletrie česká

Monika Zgustová, spisovatelka s českými kořeny žijící v Barceloně.

 

Monika Zgustová (Praha, 1957)

Po studiích ve Spojených státech zakotvila v osmdesátých letech v Barceloně. Spolupracuje s deníky El País a La Vanguardia a s různými španělskými i zahraničními kulturními časopisy. Je klíčovou postavou při uvedení české literatury ve Španělsku. Přeložila více než čtyřicet knih z češtiny a ruštiny od autorů jako např. Hrabal, Hašek, Havel, Seifert, Kundera, Dostojevský, Babel, Achmatova a Cvetájeva. Je spoluautorkou rusko-katalánského slovníku. Vedle různých španělských a severoamerických univerzit přednášela také v Paříži, Bruselu, Varšavě, Praze, Mexiku a na mnoha jiných místech.

Napsala životopis Bohumila Hrabala, V rajské zahradě trpkých plodů. Debutovala divadelní adaptací a publikovala tři knihy, z nichž Tichá žena (Acantilado, 2005) obdržela několik cen. V současnosti vychází další její román, trojjazyčný - Zimní zahrada. Je držitelkou ceny Premio Gratias Agit del Estado Checo za svoji celkovou práci, Premio Ciudad de Barcelona a Premio de las Letras Catalanas.

© Institut Cervantes
Foto Agencia EFE

Diskuse

Vložil: Chceme tu nechceme, 25.10.2020 09:01
Zgustová, Monika
Vážený Zdeňku, odkud berete svoje informace Vy? Škoda, že jste do té Evropy nevyrazil, dokud to šlo, a neověřil si věci sám, to, co píšete, je hodně zjednodušené.
Vložil: Zdeněk, 24.10.2020 17:33
Zgustová, Monika
vážená paní,přečetl jsem si v časopise Tema Váš příspěvek a zaujal mne Váš náhled na migranty,zažila jste v USA,že by Vám dali byt,stravu a kapesné,nemusela pracovat a nechtěla se naučit místní řeč???to se děje v Evropě,v Německu a Francii a vyústuje to v zločinecké organizace,poptejte se po Evropě,když... ráda cestujete,jak je to doopravdy,v Česku jsou tisíce migrantů,kteří chtějí pracovat a nevyužívají náš socialní system,ale ty,kteří chtějí jen brát tu nechceme,máme jich dost vlastních,zamyslete se,než něco vypustíte z úst
Vložil: Josef Král, 09.07.2010 10:51
Zgustová, Monika
Vážená paní Zgustová, proč Vám píšu až třináct let po I. vydání Vaší knihy V rajské zahradě trpkých plodů by bylo možné podrobně zdůvodnit, ale to by vniklo tak dlouhé psaní, že byste se zděsila a ani nezačala číst. Pokud pro Vás "problém Hrabal" není vyřízen zmíněnou Vaší knihou,... klikněte si na www.antikvariatking.cz,(tlačítko Připravujeme k vydání) kde si můžete přečíst můj Střemhlavý let v kleci (pokusy o hledání vlastní identity a hovory s Bohumilem Hrabalem). Kromě jiného je to šest rozhovorů v letech 1984 - 86, kdy psal trilogii Svatby v domě, Vita nuova a Proluky a permanentně se nacházel v nádherné psavé euforii. Přestože moje knížka vychází z jiného vztahu k Hrabalovi než Vaše, také se nedočkala vděku od jeho pivních kamarádů. To je tím, že se pasovali na arbitry a jsou neústupní jako křižáci při ochraně Božího hrobu. Intoleranci v jakékoli podobě nenávidím a tak není divu, že až na vyjímku s Vláďou Merhautem nejsem s nimi kamarád. Ale Vláďa to je spíš Boudník - však jistě znáte Merhautovy knihy, které o něm napsal. Přeju vše nejlepší v životě i literatuře. Josef Král
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 7119x

Inzerce
Inzerce