Sepúlveda, Luis

Sepúlveda, Luis

portrét beletrie zahraniční

Slavný chilský spisovatel Luis Sepúlveda opět svou návštěvou poctí Česko. Návštěvníci veletrhu Světh knihy 2008 jej budou mít možnost slyšet na různých besedách, nebo se zúčastnit jeho autogramiády.

 

Luis Sepúlveda (Chile, 1949)
 
Luis Sepúlveda je spisovatel, novinář a filmový tvůrce. Narodil se v chilském Ovalle. Za svůj život získal doktorát na univerzitách v Německu, Itálii a Francii a byl mu udělen titul Rytíř umění a literatury Francouzské republiky. Od roku 1997 žije ve Španělsku. Je zakladatelem a ředitelem Salonu iberoamerické knihy v Gijónu, který se koná každoročně druhý týden v květnu.

Vydal mnoho románů, povídek, esejů a novinářských kronik. Jeho dílo bylo přeloženo do více než 40 jazyků. Z jeho díla jmenujme např. Un viejo que leía novelas de amor (Stařec, který četl milostné romány), Historias marginales (Okrajové příběhy), Moleskin, Hot line. Svůj poslední román Los peores cuentos de los hermanos Grim (Nejhorší pohádky bratří Grimmů) napsal společně s uruguayským spisovatelem Mariem Delgado Aparaínem.

Realizoval též filmové adaptace svých románů: Un viejo que leía novelas de amor (Stařec, který četl milostné romány) a Historia de una gaviota y el gato que le enseñó a volar (O rackovi a kočce, která ho naučila létat). Na základě jeho povídky “Café" (“Káva”) vznikly krátké filmy v Řecku, Itálii a Francii. Je scénáristou a režisérem celovečerního filmu Nowhere (divácká cena na festivalu v Marseille 2002) a krátkého dokumentárního filmu Corazón Verde (Zelené srdce) (cena pro nejlepší dokument na festivalu v Benátkách 2003).

Za svou literární a filmovou tvorbu obdržel řadu mezinárodních ocenění. Z četných cen, které získal, stojí za zmínku například cena Casa de Las Américas, Gabriely Mistralové za poezii, Mezinárodní cena Grinzane Cavour, France Cultur Etránger, Tigre Juan či Enno Flaiano.

 
Česky vyšlo:
O rackovi a kočce, která ho naučila létat – Rybka Publishers, 2006
Patagonský expres – Julius Zirkus, 2004 
Sbohem pampo – Julius Zirkus, 2003
Deník sentimentálního zabijáka – Rybka Publishers, 2002
Stařec, který četl milostné romány – Rybka Publishers, 2000

© Institut Cervantes

 

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 4272x

Inzerce