Spor o Agostinha Neta a svoboda slova

Spor o Agostinha Neta a svoboda slova

aktualita beletrie zahraniční

Angola, José Eduardo Agualusa a svoboda slova.

 

Spor o Agostinha Neta a svoboda slova

Minulý týden jsem dostala elektronický dopis s textem rozesílaným agenturou Mertin-Litag. Text upozorňuje na události související s angolským spisovatelem José Eduardem Agualusou. Dopis je následujícího znění:

Dear publishers,
Dear friends,
In the last weeks, we have learned that the Angolan author José Eduardo Agualusa has received much pressure from the Angolan authorities because of having considered the poetry by Agostinho Neto, the first president of the state, as mediocre.
It is time to express our support for José Eduardo Agualusa and for his freedom of speech. We condemn the pressure exercised by the Angolan state, which clearly contradicts any democratic rule.
We would like to ask you to make this unacceptable situation known in your countries. We are sure that the reaction of foreign media will help to make the Angolan authorities review their policy towards José Eduardo Agualusa and towards other authors and will hopefully ensure his civic rights again*.*
Please find below further information concerning this issue. Thank you very much for your kind attention.
Best regards,
Nicole Witt

Spor, přerůstající pravděpodobně v represe proti člověku, který jen veřejně vyjádřil svůj názor, začal rozhovorem z 15. března pro Jornal angolense sídlící v Luandě. Ten rozhovor je zajímavý, plný informací. Agualusa odpovídá tak, jak píše své romány, s vtipem, ale přímočaře až razantně. Odpověď nabitou informacemi vměstná do několika slov, občas trochu provokuje. Zajímavé jsou jeho komentáře o kreolství jako o životním postoji, o tom, jak relativní je pojem rasy, o nezpochybnitelné symbioze čtenáře a spisovatele, kdy bez dostatečného množství náročných čtenářů nevznikne dobré spisovatelské dílo, o okouzlení Eçou de Queiróz, a samozřejmě o Agualusovi. To pravé furore však spustila ta část rozhovoru, kde JEA říká: “Fascinuje mě, když lidé v rozhovorech tvrdí, že nejraději čtou angolské spisovatele. Naše ego to zřejmě potěší, ale ve skutečnosti je naše (= angolská) literatura teprve v začátcích. Opravdu náročný čtenář by uvedl autory z jiných zemí, jejichž tvorba tvoří hotový celek. Když si někdo myslí, že Agostinho Neto byl mimořádný básník, tak jen proto, že pořádně nezná poezii. Agostinho Neto byl průměrný básník. Totéž lze říci o Antóniu Cardosovi nebo Antóniu Jacintovi. Všichni tři byli významnými osobnostmi angolského národa, a snad i dobrými lidmi, nevím, nikoho z nich jsem osobně nepoznal, ale jako básníci byli slabí.”

Zpochybnění tří oficiálních pilířů angolské poezie, ale hlavně bardů osvobozeneckého hnutí, symbolů hlasu svobodné Angoly, z nichž jeden, Agostinho Neto, byl prvním angolským prezidentem, samozřejmě nezůstalo bez odezvy.

Reakce, které se mi podařilo najít, se však příliš nezabývají obhajobou literárních kvalit tří zmíněných básníků. Plamenně volají po úctě k významu těchto osobností v historii svobodné Angoly. Rozhořčení oponenti pak velmi rychle přecházejí k přímým a občas nechutným útokům proti Josému Eduardu Agualusovi, nejen jeho dílu, ale i osobě.

Pokud by vášnivá názorová přestřelka zůstala na stránkách novin, tištěných či elektronických, neděje se nic špatného a jediný, kdo z ní nakonec může těžit, je José Eduardo Agualusa. Bouřlivé reakce na jeho slova podpoří povědomí o autorovi, který ve zmíněném rozhovoru význam marketingu pro šíření literárních děl lehce zpochybňuje, ale určitě nezatracuje.

Do jiné roviny by se spor dostal, pokud by se uskutečnilo to, co ve svém článku žádá pan Joao Pinto, který se představuje jako právník a docent politických věd. Agualusa je podle něho “dopustil ohrožení veřejné morálky podle paragrafu 420 trestního zákoníku”, protože “zesměšnil význam nejdůležitější osoby současného kolektivního vědomí” Angoly. José Eduardo Agualusa v rozhovoru tvrdí, že absurdita a surreálno jeho románů poměrně věrně reflektují absurdní a surreálný svět, který autora obklopuje. Poslední události jeho slova potvrzují.

Text rozhovoru: http://www.jornalangolense.com

© Lada Weissová

Diskuse

Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 2975x

Inzerce