Placák, Petr

Placák, Petr

portrét beletrie česká

Dodatečně přinášíme ukázky z knihy Fízl, která byla oceněná výroční cenou Magnesia Litera v oblasti publicistiky.

Petr Placák

V knize Fízl, která byla oceněná výroční cenou Magnesia Litera v oblasti publicistiky. Petr Placák (1964) v tomto osobitě pojatém svědectví, anotací označeným za esej, popisuje převážně dobu 80. let, jak ji jako undergroundový básník, zakladatel royalistických Českých dětí a organizátor demonstrací zažil. Zpráva o „fízlech“, „fízlování“ a pozdní éře komunismu, v níž si snažil vydobýt a vydobyl vnitřní svobodu, je pojata nekompromisně a nevybíravě, místy s notnou dávkou děsivého humoru  – smysl pro jízlivost a citlivost vůči obludnosti absurdního zla je ostatně autorovi vlastní i v jiných dílech a článcích.
 
Petr Placák v 80. letech kromě básní napsal proslulou prózu Medorek (vyšla v samizdatové České expedici, po převratu byla uznána porotou Ceny Jiřího Ortena), v 90. letech spolupracoval s různými tiskovinami (např. Respekt, Český deník, Český týdeník, Lidové noviny) a vystudoval obor historie na FF UK. Sepsal také petici S komunisty se nemluví a spoluorganizoval kulturní akce s ní spojené. Knižně dosud publikoval sbírku básní Obrovský zasněžený hřbitov, sbírku povídek Cestou za dobrodružstvím, rozhovory s předními českými básníky Kádrový dotazník a odbornou práci Svatováclavské milénium. Češi, Němci a Slováci v roce 1929. Od roku 1995 působí jako šéfredaktor studentských politicko-kulturních novin Babylon a o něco později založil a dodnes vede stejnojmenné nakladatelství.
 

© Petr Vaněk
Fotografie pochází ze stránek Měsíce autorského čtení

 

Diskuse

Vložil: Jiří Horáček, 24.11.2014 09:54
Placák, Petr
Pane Placáku, ve Fízlovi píšete, že se pohřeb Pavla Wonky konal v Trutnově (popisujete tam emfaticky místní hřbitov),ale ten pohřeb byl ve Vrchlabí! Vidíte, i malá chyba zpochybňuje věrohodnost dalších fakt.
Vložit nový příspěvek do diskuse
Vaše jméno:
E-mail:
Text příspěvku:
Kontrolní otázka: Kolik je prstů na jedné ruce
Kontrolní otázka slouží k ochraně proti vkládání diskusních příspěvků roboty.

Více k článku

související články

zhlédnuto 6602x

katalogy

Inzerce
Inzerce